Chileläinen runoilija on romaani rakkaudesta, runoista ja perhesuhteista

18.07.2024

Chileläinen runoilija

Chileläinen kirjallisuus on harvinainen tapaus suomalaisilla kirjamarkkinoilla. Alejandro Zambran tuore romaani Chileläinen runoilija kertoo Chilestä, runoista ja rakkaudesta sekä ennen kaikkea siitä, miten perheen voivat muodostaa muutkin kuin verisukulaiset.

Alejandro Zambra (s. 1975) on modernin chileläisen kirjallisuuden kirkkaimpia tähtiäZambra eli lapsuutensa ja nuoruutensa Augusto Pinochetin diktatuurin (1973–1990) aikana, mikä näkyy vahvasti hänen proosassaan.

Zambra on todennut kirjoittamisen olleen hänelle tapa saada oma ääni kuuluviin sorron aikana. Hän on voittanut lukuisia palkintoja kotimaassaan ja keikkunut bestsellerlistojen kärjessä niin Chilessä, USA:ssa kuin muuallakin.

Chileläinen runoilija on Zambran viides mutta ensimmäinen suomennettu romaani. Se kertoo Chilestä ja runoista, mutta myös perheestä, elämästä ja itsereflektiosta. Lähin vertailukohta on John Irving. Huumoria, herkkyyttä ja jopa erotiikkaa yhdistelevä teos on saavuttanut suuren suosion kotimaassaan. Suomentaja on Sari Selander.

Vicente on nuori aloitteleva runoilija, joka on on perinyt rakkauden chileläisiin runoilijoihin hänen isäpuoleltaan, joka kasvatti hänet, mutta katosi sitten hänen elämästään. Vicente tapaa Pru-nimisen amerikkalaisen toimittajan, joka on tekemässä  juttua chileläisistä runoilijoista.

Vicente houkuttelee Pruta kirjoittamaan kuuluisien ja kuol­leiden, kuten kuin Neruda, Mistral ja Bolaño, sijaan tavallisista, elävistä ja elantoaan kieli vyön alla tavoittelevista runoilijoista. Työ saattaa Vicenten myös ex-isäpuolensa jäljille – miehen jota hän kerran rakasti kuin omaa isäänsä.

Teos on käännetty useille kielille, muun muassa englanniksi. New York Review of Booksin mukaan Zambra on yksi sukupolvensa briljanteimmista kirjailijoista.

Tiedotteet | Kustannusosakeyhtiö Aula & Co

06.02.2025A Complete Unknown - ELOKUVA-ARVOSTELU
09.02.2025Mikko Alatalon Maalaispojasta 50 vuotta -kiertue jatkuu helmikuussa
09.02.2025Kuinka tulla onnelliseksi? - filosofi Frank Martelan uutuuskirja antaa tuoreen, yllättävän ja inspiroivan vastauksen
08.02.2025Nuorten artistien juhlaa Iskelmä Gaalassa - Kuumaa-yhtyeelle eniten ehdokkuuksia
07.02.2025Porin Aito Iskelmä Festivaali takoo ennätyksiä
07.02.2025Lukurauhan päivää vietetään sunnuntaina 9. helmikuuta
06.02.2025Yhdessä-kiertueen ensi-illassa yli tuhatpäinen yleisö
06.02.2025Suursuosion saaneet Syke-elokuvat saavat jatkoa - romanttisen draamakomedian kuvaukset alkavat tässä kuussa
06.02.2025Pirkko Saision Suliko on Runeberg-voittaja 2025
05.02.20252000-luvun alun suosituimpiin yhtyeisiin kuuluva DISCO julkaisi albumin lähes 20 vuoden tauon jälkeen

Siirry arkistoon »