Pepe Willbergin syksy: elokuva, uusi single ja joulukonserttikiertue

03.09.2024

Finnkino - Pepe

Suomalaisen kevyen musiikin ikonista, Pepe Willbergistä on tehty dokumenttielokuva. Severi Koivusalon ohjaama PEPE-elokuva saapuu valkokankaille 4. lokakuuta. 

Elokuvan trailerin voit katsoa täältä

Tämän jälkeen Willberg julkaisee kulttisuosioon nousseen, Pepe & Paradisen vuonna 1972 tunnetuksi tekemän, Raja-kappaleen uudelleen levytettynä 18. lokakuuta. Lisäksi hän aloittaa marraskuun lopulla Kynttilöiden syttyessä -joulukonserttikiertueen. 


Pepe Willbergin haave kulttisuosioon nousseiden Niin vähän on aikaa ja En soisi sen päättyvän -levyjen uudelleenjulkaisuista on toteutumassa. Pepe ja tämän päivän eturivin jazz-muusikot ovat yhdessä Jukka Eskolan johdolla uudelleen soittaneet ja live-äänittäneet yleisölle tarjoiltavaksi koosteen näistä levyistä, joka ilmestyy myöhemmin.

Niin vähän on aikaa – Wikipedia

Ensimmäinen single, Otto Donnerin Pepe & Paradiselle säveltämän Niin vähän on aikaa -albumin Raja-sävellys, julkaistaan 18. lokakuuta.

Pepe Willbergin joulukonsertti Kynttilöiden syttyessä



Pepe Willbergin Kynttilöiden syttyessä -joulukiertue alkaa Leppävirran kirkosta 30. marraskuuta jatkuen Pieksämäen, Espoon, Tampereen, Nastolan, Helsingin ja Kuusankosken kautta Turkuun 18. joulukuuta.

Ohjelmistossa on luvassa rakkaimpia lapsuuden joululauluja vaikuttavan orkesterin säestyksellä. Pepen yhtyeen muodostaa saleissa ja kirkoissa oikeuksiin pääsevä kvartetti, johon lukeutuvat piano, viulu, sello ja puhaltimet. Konserteissa kuullaan Pepen tulkinnoin muun muassa laulut Arkihuolesi kaikki heitä, Kun joulu on, Heinillä härkien kaukalon, Ave Maria, Varpunen jouluaamuna, Maa on niin kaunis ja Oi jouluyö.

- ”Kauniita ja muistorikkaita joululauluja lapsuudesta on paljon, mutta luulen, että olen onnistunut valitsemaan jouluiseen konserttiohjelmistooni ne kaikista rakkaimmat. Olen erittäin onnellinen päästessäni laulamaan niitä muun ohjelmistoni ohella”, Pepe Willberg kertoo.

Kynttilöiden syttyessä -joulukonserttikiertue:


30.11. Leppävirta, Leppävirran kirkko 
1.12. Pieksämäki, Poleeni
3.12. Espoo, Espoon tuomiokirkko
4.12. Tampere, Kalevan kirkko 
7.12. Nastola, Nastolan kirkko
12.12. Helsinki, Lauttasaaren kirkko 
14.12. Kuusankoski, Kuusankosken kirkko
18.12. Turku, Mikaelin kirkko 

Lipunmyynti: Lippu.fi

www.pepewillberg.fi

Tampereen Tammelan stadionin avajaiskonsertin pääesiintyjäksi Lauri Tähkä |  Kulttuuritähdet

16.01.2025Ei koskaan yksin - ELOKUVA-ARVOSTELU
18.01.2025Uuden Musiikin Kilpailun 2025 seitsemäs ja viimeinen kilpailubiisi on julkaistu
16.01.2025Yle Radio Suomen ohjelmisto uudistuu - luvassa vauhdikasta viikonloppuseuraa, uusia ohjelmia ja päivitettyjä tunnareita
16.01.2025Uuden Musiikin Kilpailun 2025 kuudes kilpailubiisi on julkaistu
15.01.2025Oulu loistaa Euroopan kulttuuripääkaupunkina vuonna 2026
15.01.2025Kevään dekkarinimet ovat Thorogood ja Musso
15.01.2025Uuden Musiikin Kilpailun 2025 viides kilpailubiisi on julkaistu
14.01.2025Rauman teatterissa viime vuonna lähes 40 000 katsojaa
14.01.2025Uuden Musiikin Kilpailun 2025 neljäs kilpailubiisi on julkaistu
13.01.2025Lux Helsinki huipentui aurinkoiseen pakkaspäivään - nämä teokset jäävät esille tapahtuman jälkeen

Siirry arkistoon »