Sanaston kirjallisissa iltamissa keskustellaan kirjallisuuden ajankohtaisista aiheista ja ilmiöistä

13.03.2025

The Impact of Open-Access publications on the scientific community | MDPI Blog

Kirjallisuuden tekijänoikeusjärjestö Sanasto täyttää tänä vuonna 20 vuotta. Juhlavuoden kunniaksi yleisölle tarjotaan kirjallisia iltamia, joissa tekijät keskustelevat kirjallisuuden teemoista ja ajankohtaisista ilmiöistä. Kevään tapahtumien aiheina ovat tekoäly sekä lapsille ja nuorille suunnattu kirjallisuus.

Kirjastolainoista maksettavat lainauskorvaukset ovat Sanaston toiminnan ytimessä, ja tätä tehtävää varten Sanasto on aikoinaan perustettu. Sanasto tekee myös edunvalvontatyötä, tilittää tekijänoikeuskorvauksia kirjallisuuden tekijöille ja neuvoo kirjallisuuden tekijänoikeuksia koskevissa kysymyksissä. 

Asiakasmäärältään Sanasto on Suomen suurin kirjallisuuden tekijöitä edustava järjestö. Sanaston 18 000 asiakkaan joukossa on kirjallisuuden tekijöitä laidasta laitaan: kauno- ja tietokirjailijoita, kääntäjiä, runoilijoita, lasten- ja nuortenkirjailijoita, esseistejä ja niin edelleen.  
 
Juhlavuoden kunniaksi järjestettävissä Sanaston kirjallisissa iltamissa kirjallisuuden eri lajien tekijät pääsevät ääneen. Tilaisuuksiin on vapaa pääsy. 

Iltamasarja alkaa 18.3. keskustelulla tekoälystä ja sen suhteesta kirjallisuuden tekijöiden työhön. Keskustelussa kysytään, mihin tekijöitä tulevaisuudessa tarvitaan, jos tekoäly osaa kirjoittaa ja kääntää.  

Kevään toisen 15.4. järjestettävän iltaman aiheena on lapsille ja nuorille suunnattu kirjallisuus sekä niiden saama tila ja näkyvyys osana kirjallisuuskeskustelua. 

Iltamasarja jatkuu syksyllä kahdella tilaisuudella, joiden teemat ja ajankohdat ilmoitetaan myöhemmin. 

Sanaston kirjalliset iltamat, kevät 2025:

18.3.2025 klo 18–19, Töölön kirjasto (Helsinki) 
Tekoäly kirjoittaa ja kääntää – mihin tekijöitä tulevaisuudessa tarvitaan? 
Keskustelemassa kirjailija Niklas Ahnberg, kirjailija Silvia Hosseini ja kääntäjä Kaisa Ranta. Tietokirjailija Suvi Auvinen haastattelee.

15.4.2025 klo 18–19, Vallilan kirjasto (Helsinki) 
Taaperot & teinit – saako eri ikäisille suunnattu kirjallisuus tarpeeksi huomiota? 
Keskustelemassa kirjailija Lena Frölander-Ulf, kirjailija Päivi Lukkarila ja kirjastoammattilainen Henriika Tulivirta. Toimittaja Jonna Tapanainen haastattelee. 

Sanasto – kirjallisuuden tekijänoikeusjärjestö

24.03.2025Lumikki oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
24.03.2025Jussi-palkinnot vuoden 2024 kotimaisille elokuville on jaettu
20.03.2025Jenni Vartiainen julkaisee uuden albuminsa ORIGO
20.03.2025Jussi-gaala palkitsee parhaimmat kotimaiset elokuvat ja elokuvantekijät
18.03.2025Vuoden Elokuvaaja -palkinnon 2024 sai Rauno Ronkainen elokuvasta Myrskyluodon Maija
18.03.2025Tampereen elokuvajuhlat saavutti kävijätavoitteensa - 20 näytöstä myytiin loppuun
18.03.2025Viihdetaiteilija Laura Voutilaisen urasta ja elämästä julkaistaan kirja
18.03.2025Häjyt 2 oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
14.03.2025William Tell - ELOKUVA-ARVOSTELU
13.03.2025Taidemaalariliiton Teosvälitys Kaapelitehtaalla

Siirry arkistoon »