Se saattaa olla ihminen - TEATTERIARVOSTELU

15.04.2025

Etusivu - Ryhmäteatteri

Elli on liukastunut ja pudonnut ystävänsä hautaan. Hän istuu yltä päältä mudassa sairaalan päivystyksessä. Elli saa näyn ja alkaa kirjoittaa uutta romaania. Häntä vaivaa jokin, aivan kuin alitajunta yrittäisi sanoa jotain. Todellisuus ja fiktio limittyvät toisiinsa, kun Elli uppoaa yhä syvemmälle romaanin kirjoittamiseen.  

Se saattaa olla ihminen - Himomatkaajan Turinoita

Kuva © Mitro Härkönen / Ryhmäteatteri

Marjo Niemen kirjoittamassa näytelmässä on tarkkoja havaintoja luokkanoususta, ajan syklisyydestä ja ihmisen muistista.  Anna Jaanisoon ohjaama esitys jatkaa Ryhmäteatterin tarinavetoisten draamojen perinnettä.  Se saattaa olla ihminen  on yllättävä sekoitus perinteistä puheteatteria ja elävää musiikkia.

Rooleissa nähdään Minna Suuronen, Robin Svartström, Annimaria Fabritius, Anssi Niemi ja Laura Rämä.

(Teksti © Ryhmäteatteri)

Se saattaa olla ihminen - Ohjelmisto - Ryhmäteatteri

Kuva © Mitro Härkönen / Ryhmäteatteri

Plussat:

+ hyvät näyttelijäsuoritukset (erityisesti Minna Suuronen, Robin Svartström ja Anssi Niemi tekevät hyvät roolityöt)

+ lavastus ja puvustus

Miinukset:

- ei tuttua ja taattua Ryhmäteatteri-laatua (kokonaisuutena outo ja rikkinäinen - enemmän tragediaa kuin komediaa)

- ohjaus ja dramaturgia olisi kaivannut vielä työstämistä

- esityksen omituinen musiikki ja lauluosuudet sekä äänimaailman tekeminen näyttämön edessä häiritsi näytelmän seuraamista liikaa

Marko Kilpilampi / Kulttuuritähdet

Se saattaa olla ihminen Ryhmäteatterissa 26. huhtikuuta 2025 saakka.

Kesto 2 tuntia ja 20 minuuttia väliaikoineen.

Liput 24 - 44 € täältä

16.11.2025Tero Saarinen Companyn ja Tampereen Työväen Teatterin Macbeth Ranskaan marraskuussa
15.11.2025Graafikkomestari Erik Bruunilta suuri julistelahjoitus Malvan julistekokoelmaan
14.11.2025Haloo Helsinki! teki radiohistoriaa
14.11.2025Pertti Jarlan elämä - kuinka syrjitystä pikkupojasta tuli Suomen rakastetuin sarjisheebo
14.11.2025Kesällä 2026 Harmony Sisters Pyynikin kesäteatteriin
14.11.2025Suvi Teräsniskan koskettavat Iltalaulut saavat jatkoa - uusi albumi tarjoaa levollisuutta pienille ja suurille
12.11.2025Ylen ja avustusjärjestöjen tukikonsertilla kerättiin yli 970 000 euroa sodista kärsivien lasten hyväksi
12.11.2025MTV:n sarjauutuus Petos alkaa 30. marraskuuta
12.11.2025Katri Helenan elämästä kertova Katri-musikaali Suomen Kesäteatteriin Valkeakoskelle
11.11.2025Uusi vahvasti paikallinen Radio Suomi lähelläsi -ohjelma aloitti Yle Radio Suomessa

Siirry arkistoon »