Euroviisut Baselissa huipentuvat tällä viikolla kahteen semifinaaliin ja lauantain finaaliin

13.05.2025

Basel 2025: Visual Identity, Stage Design, Partners, and Ticketing Unveiled  - ESCXTRA.com

Erika Vikmanin ICH KOMME -show Baselin Euroviisuissa on harjoitusviikon jälkeen valmiina torstain semifinaaliin ja sitä kautta finaaliin lauantaina. Helmikuun UMK-esityksestä tuttuja elementtejä sisältävää esitystä on suurennettu ja paranneltu maailman suurimman musiikkishow’n lavalle, ja se nähdään torstain semifinaalin viimeisenä esityksenä.

Viisulavalla Vikmanin mikrofoni nousee useita metrejä korkeammalle kuin UMK:ssa. Eurovision Song Contestin show-tuottaja Christer Björkmanin mukaan tämä on ensimmäisiä kertoja viisuhistoriassa kun artisti on kilpailuesityksessä nostettu ilmaan.

Erika Vikman itse lähtee täynnä itsevarmuutta viisuviikon koitoksiin.

- “Elän todellakin unelmaani ja olen todella kiitollinen, että saan olla täällä”, Erika Vikman kommentoi.

- ”Tämä on se mitä olen halunnut lapsesta asti ja nyt olen täällä ja elämäni viikko edessä. Herään joka päivä hymyssä suin iloisena siitä, että saan edustaa Suomea. Katsotaan vielä finaali ja mitä sitten tapahtuu!”

Suomen euroviisuesityksen luova työryhmä:

Artisti: Erika Vikman
Biisintekijät: ROOS+BERG
Visuaalinen suunnittelija: Ari Levelä
Koreografi ja lavaohjaaja: Reija Wäre
Monikameraohjaaja: Juha-Matti Valtonen
Show-tuottaja: Matti Myllyaho
Suunnittelun konsultti: Sergio Jaen
Pukusuunnittelija: Anna Sarasoja
Meikki- ja hiustaiteilija: Miika Kemppainen
Lauluvalmentaja: Aija Puurtinen
Taustalaulajat: Teri Mantere, Jepa Lambert, Heini Ikonen
Tuottaja, Head of Delegation: Annastina Paavola
Päätuottaja: Anssi Autio

Tämän vuoden Euroviisuissa useiden maiden esitysten taustalla on suomalaisvaikuttajia: Erika Vikmanin esityksen lisäksi Ruotsin edustaja, KAJ, on suomalainen yhtye, Viron Tommi Cashin kappaleen tuottaja on myös Cha Cha Cha:ta tekemässä ollut Johannes ”Kiro” Naukkarinen, visuaalinen suunnittelija Ari Levelä huolehtii Suomen lisäksi myös Itävallan ja Kyproksen visuaalisuudesta ja pukusuunnittelija Teemu Muurimäki on suunnitellut Itävallan JJ:n asun.

Jasmin Beloued katsoo suoraan kameraan Ich komme -paidassa.

Kuva © Miska Voinoff / Yle

Baselin Euroviisujen finaalilähetyksessä lauantaina 17.5. Suomen ammattilaisraadin pisteet antaa Ylen Nuorten uutistoimituksen toimittaja-juontaja Jasmin Beloued, joka tuli suomalaisille tutuksi helmikuun UMK-show’n toisena juontajana.

- "Tällaiselle viisufanille Suomen pisteiden antaminen on järjettömän suuri kunnia”, Beloued kertoo.

- ”UMK:ssa pisteidenantotilanne tuli jo tutuksi, mutta nyt pääsen kokemaan sen toisesta kulmasta. Odotan innolla kuinka suuren hypen Suomen Erika Vikman saa Baselissa aikaan!"

ESC25%20-%20Semifinaali%201

Kuva © Erik Åhman

Baselin Eurovision Song Contestin ensimmäinen semifinaali käydään viisuviikon tiistaina ja siinä nähdään suomalaisyhtye KAJ, joka edustaa Ruotsia.

Kaikki esiintyvät maat esiintymisjärjestyksessä ovat: Islanti, Puola, Slovenia, Viro, Ukraina, Ruotsi, Portugali, Norja, Belgia, Italia, Azerbaijan, San Marino, Albania, Hollanti, Kroatia, Sveitsi ja Kypros.

ESC25%20-%20Semifinaali%202

Kuva © Nelli Kenttä & Miska Voinoff / Yle


Toinen semifinaali kisataan torstaina 15.5. Suomen Erika Vikman esiintyy komeasti semifinaalin viimeisenä. Kaikki maat esiintymisjärjestyksessä ovat: Australia, Montenegro, Irlanti, Latvia, Armenia, Itävalta, Iso-Britannia, Kreikka, Liettua, Malta, Georgia, Ranska, Tanska, Tsekki, Luxemburg, Israel, Saksa, Serbia ja Suomi.


Kaikkien viisulähetysten suomenkielinen kommentaattori on tuttuun tapaan Mikko Silvennoinen, ruotsinkielisestä selostuksesta vastaavat Eva Frantz ja Johan Lindroos. Kaikki ohjelmat selostetaan myös saameksi, jota hoitavat Heli Huovinen (inarinsaame) ja Aslak Paltto (pohjoissaame).

Torstaina 2. semifinaali sekä lauantain finaali selostetaan lisäksi myös Levan Tvaltvadzen toimesta venäjäksi sekä ukrainaksi, josta vastaa Galyna Sergeyeva.

Viisuhuumaa viisuviikolla:

Euroviisulähetysten lisäksi viisuviikolla pidetään viisuetkoja, pelataan Viisutietäjää, kuunnellaan viisupodcastia ja paljon muuta. Ylen viisuviikon tarjontaa:

ESC25 Etkot
Yle TV1 ja Yle Areena 17.5. klo 21.00

Euroviisufinaalin tunnelmia kohotellaan ESC25 Etkot -lähetyksessä. Suoran lähetyksen juontaa, UMK-juontajana tunnetuksi tullut Jasmin Beloued, studiovieraina viisukommenttaattorit Mikko Silvennoinen ja Eva Frantz.

Svenska Yle: Torille!-videopodcast
Yle Areena joka tiistai 20.5. asti.

Kumpi voittaa Euroviisut, Suomi vai Suomi? Mikä on hulluin juttu, jonka KAJ on kokenut voitettuaan Melodifestivalenin? Saako Erika Vikman valita esiintymisvaatteensa itse, vai estääkö EBU? Alexander Beijar ja Anna Hedström ovat kanssasi suorassa lähetyksessä joka tiistai kello 20 koko euroviisukevään ajan seuranaan isoimmat artistit ja parhaat juorut. Ikinä aiemmin ei Suomella ole ollut yhtä hyvät mahdollisuudet euroviisuvoittoon. Torille!

Ylen Viisutietäjä kerää kansan yhteen veikkaamaan ja kilpailemaan
Yle-sovellus

Tuleeko viisujen voitto Vöyriin vai Tampereelle? Vai jonnekin ihan muualle? Vaikka oma kuntasi ei tänä vuonna olisikaan saanut omaa edustajaa Euroviisuihin, voitte siitä huolimatta olla voittajia Ylen Viisutietäjässä.

Viisutietäjä on Yle-sovelluksessa pelattava peli, jossa veikataan etukäteen Euroviisujen 2025 semifinaalien ja finaalin tapahtumia. Kuka tahansa voi luoda Viisutietäjässä omia sisäisiä kimppapelejään ja kutsua niihin mukaan esimerkiksi kaveri- tai työporukkansa. Oikeista veikkauksista saa pisteitä, joita keräämällä kilpaillaan koko Viisutietäjän tai oman kimppapelin voitosta. Lue lisää.

Kaikkien aikojen viisut -toivekonsertti
Yle Radio Suomi 14.5. klo 18

Radio Suomi etsii kaikkien aikojen euroviisua suorassa lähetyksessä keskiviikkona 14.5. Mikä on mielestäsi kaikkien aikojen paras tai pahin, kaunein tai karmein, hauskin tai haukotuttavin euroviisubiisi?

Ehdotuksia perusteluineen voi laittaa keskiviikkona 8. toukokuuta alkaen osoitteessa yle.fi/radiosuomi.

Lähetyksen juontavat Sanna Pirkkalainen ja Toni Laaksonen.

Suuri euroviisujuhla 2024 -konsertti
Yle TV2 16.5.2025 klo 22 ja Yle Areena

Käärijä, Loreen, Verka Serduchka, Nemo, Go-A, Bamby Thug, Marcus & Martinus… Kaikki he esiintyvät vuoden isoimmissa viisubileissä! Amsterdamissa vuosittain järjestettävässä konsertissa nähdään Euroviisujen ikonisimmat esitykset eri vuosikymmeniltä livenä. Mukana on tuoreiden viisuosallistujien lisäksi fanien ikisuosikkeja, kuten Suomen viisuissa voittanut Marija Šerifović ja Irlannin tähti Johnny Logan. Konsertti on nauhoitettu joulukuussa 2024. (Het Grote Songfestivalfeest. Hollanti, 2024.)

Tiedosto:Ylen logo.svg – Wikipedia

16.06.2025Näin koulutat lohikäärmeesi oli vime viikonlopun katsotuin elokuva
12.06.2025Minä ja pingviini - ELOKUVA-ARVOSTELU
11.06.2025WSOY julkaisee Sofi Oksasen uuden romaanin
11.06.2025Yle 100 -tutkimusohjelman ensimmäinen teos julki - käsittelee Ylen ohjelmistohistoriaa sadan vuoden ajalta
11.06.2025Disneyn Lilo & Stitch oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
09.06.2025Ruotsalainen poptähti Zara Larsson saapuu vihdoin Suomeen konsertoimaan
09.06.2025Heinolan kesäteatterissa näyttelijävaihdos viikko ennen ensi-iltaa
09.06.2025Tampereen Työväen Teatterissa näytäntövuonna 2024-2025 yli 140 000 katsojaa
09.06.2025Jarkko Ahola kesäteatterikonserttien jälkeen My Way - 10th Anniversary -konserttisalikiertueelle
09.06.2025"Jos puhutaan totta" oli vuoden 2024 soitetuin kappale

Siirry arkistoon »