Haloo Helsinki! julkaisee uuden, kahdeksannen albuminsa "Voiko enkelitkin eksyä" 10. lokakuuta

28.05.2025

Albumi julkaistaan digitaalisena, CD:nä ja tuplavinyylinä. Ennakkoon julkaistut singlet ”Kaikki päättyy kyyneliin” ja ”Gardenia” ovat molemmat saavuttaneet useiden miljoonien striimimäärät digipalveluissa, ja ”Gardenia” on ollut jo kahdeksan viikkoa yksi radioiden soitetuimmista kappaleista.

- ”Meillä on mahtavia uutisia kaikille Haloo-faneille! Kahdeksas albumimme ‘Voiko enkelitkin eksyä’ julkaistaan 10. lokakuuta 2025. Olemme työstäneet tätä albumia intohimolla ja sydämellä keväästä 2023 lähtien, ja nyt se on valmis teitä varten."

- "Tällä kertaa äänitimme albumia muun muassa Englannin maaseudulla, Peter Gabrielin legendaarisessa Real World Studiossa Bathin lähellä. Tämä ainutlaatuinen ympäristö inspiroi meitä löytämään uusia sävyjä ja syvyyttä musiikkiimme. Pitkät studiopäivät yhdessä loivat albumille sen erityisen tunnelman, jonka haluamme jakaa teidän kanssanne."

- "Olemme tehneet musiikkia juuri sillä fiiliksellä, mikä tuntuu meistä aidosti oikealta juuri nyt – voimakkaita, energisiä kappaleita ja herkempiä, tunteikkaita hetkiä. Juuri sitä, mitä Haloo Helsinki! parhaimmillaan on."

- "Odotamme innolla, että pääsemme jakamaan tämän albumin kanssanne. Kiitos, että kuuntelette musaamme!” , Haloo Helsinki! kommentoi.

Haloo Helsinki! palaa julkaisutauolta tunnelmallisen singlen voimin -  Videota kuvattiin Kaliforniassa asti - Soundi.fi

Kuva © Marek Sabogal

Tulevan albumin tuotannosta vastaa bändille entuudestaan tuttu tiimi: Rauli ”Rake” Eskolin ja Erno ”Error” Laitinen. Levyn ovat miksanneet ”Älä pelkää elämää” -albumiltakin tuttu Miles Walker (Coldplay, Gwen Stefani, Kygo, Beyoncé, Steve Aoki), sekä bändin kanssa ensimmäistä kertaa yhteistyötä tekevä miksaajaguru, seitsenkertainen Grammy-voittaja Vance Powell (Chris Stapleton, Jack White, The White Stripes, Arctic Monkeys).

Haloo Helsinki! areenakiertue 2025 - Nelonen Media Live

Haloo Helsinki! tekee syksyllä 2025 julkaistavan kahdeksannen albumin kunniaksi myös mittavan Areenakiertueen ympäri Suomen.

Konserttipaikkakunnat ovat:


PE 21.11. LAHTI, LAHTIHALLI
LA 22.11. LAPPEENRANTA, JÄÄHALLI
PE 28.11. KUOPIO, OLVI AREENA
LA 29.11. OULU, OULUHALLI
PE 05.12. TAMPERE, NOKIA ARENA
LA 13.12. HELSINKI, JÄÄHALLI

Yhtye nähdään tänä kesänä myös kaikilla suurimmilla festivaaleilla.

Kuva © Marek Sabogal

Haloo Helsinki! on vuonna 2006 perustettu yhtye, joka on julkaissut seitsemän albumia. Niitä on myyty yhteensä yli 300 000 kappaletta.

Yhtyeen kappaleita on kuunneltu striimauspalveluissa yli 400 miljoonaa kertaa ja musiikkivideoita katsottu yli 140 miljoonaa kertaa. Saavutuksiin kuuluu lisäksi mm. 10 Emma-palkintoa, 14 radiolistan ykkössingleä sekä yli 900 keikkaa.

Yhtyeen hitteihin kuuluvat mm. ”Gardenia”, ”Reiviluola”, “Piilotan mun kyyneleet”, ”Tulikärpäset”, ”Lady Domina”, ”Beibi”, ”Hulluuden Highway”, ”Maailman toisella puolen”, ”Kaksi ihmistä”, ”Tuntematon” ja ”Kuussa tuulee”.

Viimeisin albumi ”Älä pelkää elämää” (2021) teki yhtyeestä suositumman kuin koskaan. Yli kaksivuotinen albumikiertue vei yhtyeen mm. ensimmäisenä kotimaisena yhtyeenä uusitulle Olympiastadionille, Jäähallikiertueelle ja kymmenille festivaalikeikoille. Kiertue päättyi ainutlaatuiseen syksyn 2023 Tavastian keikkakokonaisuuteen, jonka kaikki 11 keikkaa olivat loppuunmyytyjä.

Haloo Helsinki! julkaisi uuden singlen tulevalta albumilta – näin pääset  tapaamaan bändiä tänään - Rumba.fi

Kuva © Marek Sabogal

Vallila Music House Oy

12.06.2025Minä ja pingviini - ELOKUVA-ARVOSTELU
11.06.2025WSOY julkaisee Sofi Oksasen uuden romaanin
11.06.2025Yle 100 -tutkimusohjelman ensimmäinen teos julki - käsittelee Ylen ohjelmistohistoriaa sadan vuoden ajalta
11.06.2025Disneyn Lilo & Stitch oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
09.06.2025Ruotsalainen poptähti Zara Larsson saapuu vihdoin Suomeen konsertoimaan
09.06.2025Heinolan kesäteatterissa näyttelijävaihdos viikko ennen ensi-iltaa
09.06.2025Tampereen Työväen Teatterissa näytäntövuonna 2024-2025 yli 140 000 katsojaa
09.06.2025Jarkko Ahola kesäteatterikonserttien jälkeen My Way - 10th Anniversary -konserttisalikiertueelle
09.06.2025"Jos puhutaan totta" oli vuoden 2024 soitetuin kappale
09.06.2025Helsingin Kaupunginteatterin näytäntövuonna 2024-2025 huikeat yli 327 000 katsojaa

Siirry arkistoon »