Uunituore PMMP-dokumentti maailmanensi-illassa Helsingin Kansalaistorilla lauantaina 6. syyskuuta

05.09.2025

PMMP keikalla: Ei enää ikinä | Yle Areena

Elokuvasyksy rävähtää komeasti käyntiin, kun PMMP-dokumentin maailmanensi-ilta villitsee Helsingin Kansalaistorilla lauantaina 6. syyskuuta. Tapahtuman myötä Rakkautta & Anarkiaa -festivaalin rakastetut ulkoilmaennakot tekevät komean paluun.

Kati Laukkasen ohjaama PMMP keikalla: Ei enää ikinä saa maailmanensi-iltansa kaikille avoimessa ilmaistapahtumassa. Ennen elokuvanäytöksen alkua kotimaisen musiikkitaivaan kiintotähdet Paula Vesala, Mira Luoti ja muut bändin jäsenet ovat live-haastattelussa yleisön edessä.

Vuonna 2003 PMMP oli murtautumassa suomalaisen musiikkikentän kärkeen. PMMP keikalla: Ei enää ikinä kertoo paitsi yhtyeen paluuvuodesta, myös siitä, millaista oli olla nuori naisartisti 2000-luvun Suomessa – ja millaiset jäljet se on jättänyt.

Runsaasta arkistomateriaalista ja tuoreista haastatteluista koostuvassa dokumentissa Vesala ja Luoti kertovat avoimesti kipeistäkin kokemuksista, jotka eivät jääneet yksityisiksi, vaan kietoutuivat osaksi PMMP:n musiikkia, sanoituksia ja esiintymistä.

Dokumentti avaa laajemman kuvan siitä, miten sukupuoli ja valta ovat muokanneet suomalaisen musiikkikentän sääntöjä – ja kuka niitä on saanut ravistella – ja pystynyt rikkomaan.

Trailerin dokumentista voit katsoa täältä

R&A x Yle Teema: PMMP keikalla: Ei enää ikinä -dokumentti esitetään samaan aikaan ulkoilmanäytöksessä Kansalaistorilla ja Yle Teemalla lauantaina 6.9. klo 21.

Ennen elokuvaa Ylen musiikkitoimittaja Veli Kauppinen haastattelee PMMP:n jäseniä klo 20.45 alkaen.

Yle välittää tapahtuman ennakkotunnelmat suorana lähetyksenä myös Yle Teemalla ja Yle Areenassa. Tapahtuma on osa Rakkautta & Anarkiaa -festivaalin ja Ylen yhteistyötä.

First glimpse of the 2025 programme: Take a leap to the other side of  reality - Helsinki International Film Festival – Rakkautta & Anarkiaa

Tiedosto:Yle Teema logo.svg – Wikipedia

07.06.2026Muusikko Jokke Seppälä on kuollut
07.06.2026Ylen uuti­sankkuri Arvi Lind on kuollut
07.06.2026Vuoden poskettomimman joulukauhukomedian tähtikaarti julki - tällaista pukkia et ole ennen nähnyt
07.06.2026Kultarannan veistosnäyttely Kasvu nostaa esiin luonnon, ihmisyyden ja vastuullisen tulevaisuuden
06.06.2026Viittomakielisen kulttuurin tulevaisuus on turvattava
06.06.2026Valssin kuningas André Rieu palaa Suomeen vuonna 2027
06.06.2026Vesala ja Olavi Uusivirta yhdistivät voimansa Kipee -kappaleella
05.06.2026Suomen tietokirjailijat ry jakoi apurahoina yli 600 000 euroa
05.06.2026Pete Parkkonen avaa kesäkiertueensa Pihtiputaalla 11. kesäkuuta
05.06.2026Mikael Gabrielin uusi single saattelee rakkauden kesään

Siirry arkistoon »