One Battle After Another oli viime viikonlopun katsotuin elokuva07.10.2025
One Battle After Another paransi tulostaan viime viikonlopusta ja nousi listaykköseksi. Kamppailu ykköspaikasta oli tiukka, mutta lopulta luvut olivat varsin selkeät:
Kolme edellistä viikonloppua kärkipaikkaa pitänyt Downton Abbey: Viimeinen näytös oli perjantaina neljäs, lauantaina toinen ja sunnuntaina katsotuin. Sillä irtosi viikonlopun kakkospaikka. Elokuva ylitti viikonloppuna 100 000 katsojan rajan – ensimmäisenä elokuvana sitten heinäkuun alussa ensi-iltansa saaneen Jurassic World Rebirthin.
Listaykköseksi nousi perjantain kolmonen, sunnuntain kakkonen ja lauantain ykkönen, viime viikon kakkossijalla avannut Paul Thomas Andersonin ohjaama One Battle After Another. Elokuva paransi tulostaan ensi-iltaviikonlopusta 2 %.
Viikonloppuna tuli ensi-iltaan myös Waldemar Fastin ohjaama koko perheen saksalaisanimaatio Grand Prix of Europe, joka keräsi 1869 katsojaa ja oli viikonlopun seitsemäs. Se on jo toinen saksalaisanimaatio parin viikon sisään. Edellinen oli 19.9. ensi-illassa ollut Supertonttuset.
Michael Dweckin ja Gregory Kershaw’n ohjaama italialaisdokumentti Gaucho Gaucho taas keräsi 1134 katsojaa ja avasi sijalla 12.
Ensi-iltansa sai vihdoin myös Andrzej Zulawskin Possession. Vuoden 1981 kulttielokuvan pääosassa nähdään Isabelle Adjani, joka voitti parhaan naisnäyttelijän palkinnon Cannesissa 1981. Elokuvan kokonaiskatsojaluku sisältää vuoden 2023 Kansallinen audiovisuaalinen instituutin kahden arkistonäytöksen katsojaluvut.
Ohjelmistossa nähtiin myös Taylor Swiftin uutta albumia juhlistanut Taylor Swift | The Official Release Party of a Showgirl. Elokuvaa esitettiin ympäri Suomea ainakin 18 teatterissa. Niiden perusteella elokuva oli perjantain katsotuin ja nousi viikonloppulistan kolmanneksi. (Teksti © Suomen elokuvasäätiö) TOP 20 -listan viime viikonlopun elokuvista voit katsoa täältä
|









