Jouko Turkka - Narri, nero, nöyryyttäjä

08.10.2025

Kansi Mika Tuominen

Jouko Turkka (1942–2016) jätti kaikkiin hänet kohdanneisiin lähtemättömän vaikutuksen. Häntä kutsuttiin teatterineroksi, visionääriseksi ohjaajaksi ja suomalaisen teatterin poikkeukselliseksi uudistajaksi. Häntä kutsuttiin myös kiduttajaksi, nöyryyttäjäksi ja valtakunnansaatanaksi.

Hän provosoi ja ärsytti tahallaan, jopa eli konflikteista ja riidoista. Hän sai suostuteltua töihinsä ihmisiä, jotka tiesivät tulevansa haukutuksi ja nöyryytetyiksi.

Miten Jouko Turkka sai synnytettyä oman kulttinsa? Millainen ihminen oli röyhkeän ja pelkäämättömän roolin takana? Kuka hän oikeastaan oli, kysyy Hannu Harju kirjassaan Jouko Turkka – Narri, nero nöyryyttäjä.

Turkan toiminta kohtasi suurta vastustusta, potkuja ja kanteluja viranomaisille, mutta aina hän nousi jaloilleen. Elämäkerta on myös ajankuva 1900-luvun loppuvuosikymmenien suomalaisesta yhteiskunnasta ja kulttuurielämästä.

Hannu Harju työskenteli lähes 20 vuotta Tammen kotimaisen kaunokirjallisuuden kustannuspäällikkönä. Tätä ennen hän toimi Helsingin Sanomien teatteriarvostelijana ja toimittajana sekä Teatteri-lehden toimitussihteerinä. Harjun kirjoittama elämäkerta Jukka Kajavasta, Pelätty, parjattu, palvottu ilmestyi vuonna 2023.

Kajava – pelätty, parjattu, palvottu | Kustannusosakeyhtiö Siltala

Kustannusosakeyhtiö Siltala | Design | Finnish Design Shop

16.11.2025Tero Saarinen Companyn ja Tampereen Työväen Teatterin Macbeth Ranskaan marraskuussa
15.11.2025Graafikkomestari Erik Bruunilta suuri julistelahjoitus Malvan julistekokoelmaan
14.11.2025Haloo Helsinki! teki radiohistoriaa
14.11.2025Pertti Jarlan elämä - kuinka syrjitystä pikkupojasta tuli Suomen rakastetuin sarjisheebo
14.11.2025Kesällä 2026 Harmony Sisters Pyynikin kesäteatteriin
14.11.2025Suvi Teräsniskan koskettavat Iltalaulut saavat jatkoa - uusi albumi tarjoaa levollisuutta pienille ja suurille
12.11.2025Ylen ja avustusjärjestöjen tukikonsertilla kerättiin yli 970 000 euroa sodista kärsivien lasten hyväksi
12.11.2025MTV:n sarjauutuus Petos alkaa 30. marraskuuta
12.11.2025Katri Helenan elämästä kertova Katri-musikaali Suomen Kesäteatteriin Valkeakoskelle
11.11.2025Uusi vahvasti paikallinen Radio Suomi lähelläsi -ohjelma aloitti Yle Radio Suomessa

Siirry arkistoon »