Kissani Jugoslavia - TEATTERIARVOSTELU

03.11.2025

TTTmainoslogo.png

Teatterin kokonaisvaltaisuus taidemuotona piirtyy rikkaasti esiin Samuli Reunasen ohjaamassa Kissani Jugoslaviassa. Vivahteikas näyttelijäntyö ja luovat ohjaukselliset ratkaisut saavat lisää syvyyttä vahvoista visuaalisista merkityksistä, joita lavastuksen, puvustuksen, valaistuksen ja videoprojisointien ilmaisuvoimaiset sommitelmat tarjoavat katsojalle.

Kahdesti Finlandia-palkitun Pajtim Statovcin esikoisromaanista Kissani Jugoslavia (2014) tehdään nyt jo kolmas näyttämöproduktio Eva Buchwaldin dramatisoimana. Aiemmat olivat Kansallisteatterissa 2018 ja Vaasan kaupunginteatterissa 2020.

Kuva © Kari Sunnari / Tampereen Työväen Teatteri



Kissani Jugoslavian päähenkilöitä ovat poika Bekim ja äiti Emine. He ovat Kosovon albaaneja ja paenneet Jugoslavian hajoamissotaa Suomeen. Bekim on kasvanut suomalaiseksi, mutta tuntee itsensä vieraaksi omissa nahoissaan. Pojan äiti Emine yrittää ymmärtää, mitä tapahtui Bekimin poissaolevalle isälle, jonka kanssa hän kerran perusti perheen.

Rooleissa nähdään Saska Pulkkinen (Bekim), Miia Selin (Emine), Janne Kallioniemi (Käärme, Isä) ja Samuli Muje (Kissa, Ardi, Sami). Esityksen puvut ja lavastuksen on suunnitellut Sanna Levo, valot ja projisoinnit Juha Haapasalo sekä äänet Jarkko Tuohimaa.

(Teksti © Tampereen Työväen Teatteri)

Kuva © Kari Sunnari / Tampereen Työväen Teatteri

Plussat:

+ hyvät näyttelijäsuoritukset (erityisesti Mia Selin ja Saska Pulkkinen tekevät huikeat roolityöt niin näyttelijöinä kuin kertojina)

+ ohjaus, visuaalisuus, lavastus ja äänimaailma

+ onnistunut ja erittäin taiteellinen näyttämöversio Patjim Statovicin erikoisromaanista

Miinukset:

- dramatisointi ajoittain liian raskassoutuista ja synkkää

5star_2.jpg

Marko Kilpilampi / Kulttuuritähdet

Kissani Jugoslavia Tampereen Työväen Teatterin Eino Salmelaisen näyttämöllä 22. tammikuuta 2026 saakka.

Kesto 2 tuntia ja 20 minuuttia väliaikoineen.

Liput 30- 45 € täältä

Esitystä ei suositella alle 15-vuotiaille.

Näytelmän traileri

Kuva © Kari Sunnari / Tampereen Työväen Teatteri

10.09.2026Hetki ennen valoa - ELOKUVA-ARVOSTELU
13.09.2026Marja Pyykön ohjaaman Kuollut nainen puhuu -rikossarjan kuvaukset alkaneet Tampereella
13.09.2026Rocktenori Jarkko Aholan joulukiertue kirkoissa lupaa tänä vuonna joulun odotuksen taikaa
13.09.2026Tapani Kansa suositumpi kuin koskaan - muistokonsertit jatkuvat yleisön toiveesta
12.09.2026Teatteri Telakan Carolus Rex on kiusallisen ajankohtainen näytelmä pidäkkeettömästä vallasta
12.09.2026Kovan viikon illan syksyn jaksot alkavat tänään Ylellä
12.09.2026Elämäni Biisin uusi tuotantokausi käynnistyy tänään
11.09.2026Mikko Alatalo Hasardihommia - Maalaispojan matkakertomus -konserttikiertueella
11.09.2026Tahkon kesäteatteri siirtyy Louhosareenalle - kesän 2027 näytelmässä mukana Esko Roine ja Sinikka Sokka
11.09.2026Benjamin herkistyy Vain elämää -jaksossa ja puhuu epävarmuuksistaan

Siirry arkistoon »