Sanna Marinin muistelmakirja Toivo on tekoja on ilmestynyt

04.11.2025

Sanna Marin: Toivo on tekoja -kansikuva

Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin odotettu kirja Toivo on tekoja (Gummerus) ilmestyy suomeksi ja englanniksi 4.11.

Muistelmissaan Marin kertoo tiestään politiikan huipulle sekä avaa näkemyksiään johtajuudesta ja muutoksen aikaansaamisesta. Kirjan käännösoikeudet on myyty 17 maahan.

Sanna Marin johti Suomea historiallisten kriisien keskellä. Hänen pääministerikaudelleen 2019–2023 osuivat koronapandemia, Venäjän laajamittaisen hyökkäyssodan alku Ukrainassa sekä Suomen liittyminen Natoon.

Muistelmateoksessaan Marin kuvaa urapolkuaan ja elämäänsä, pääministerikauden haasteita ja nuorena naisjohtajana kohtaamiaan vaikeuksia sekä kansainvälistä huomiota.

- “Toivo on tekoja on kirja kutsumuksesta ja halusta vaikuttaa. Se on myös kirja politiikan tekemisestä, ja rakkaus lajiin tuntuu tuoreelta tuulahdukselta juuri tässä ajassa. Teos inspiroi, ruokkii tiedon nälkää ja kannustaa: mikä kriisitilanteissa tyynnyttää, miltä kohut näyttävät sen näkökulmasta, johon ne kohdistuvat, ja milloin pitää osata sanoa ”olen valmis”, vaikka ei siltä täysin tuntuisikaan. Marin pääsi vallan korkeimmalle paikalle. Mutta sillä voi olla hintansa – ja siitäkin tämä kirja kertoo”, Gummeruksen tietokirjallisuuden kustantaja Johanna Laitinen sanoo.

Sanna Marin on Suomen entinen pääministeri ja SDP:n entinen puheenjohtaja. Marin teki historiaa Suomen nuorimpana pääministerinä ja pisimpään virassa toimineena naispääministerinä.

Pääministerikautensa jälkeen Marin on työskennellyt Tony Blair -instituutissa strategisena neuvonantajana. Hän tekee tiiviisti töitä Ukrainaan liittyvien kysymysten parissa esimerkiksi Yalta European Strategyn hallituksessa ja kansainvälisenä puhujana.

Sanna Marin: Toivo on tekoja

alkuteos Hope in Action 

suomentanut Maija Laura Kauhanen

255 sivua

myös e- ja äänikirjana, lukija: Sanna Marin

GUMMERUS_logo_musta_RGB | Gummerus

16.11.2025Tero Saarinen Companyn ja Tampereen Työväen Teatterin Macbeth Ranskaan marraskuussa
15.11.2025Graafikkomestari Erik Bruunilta suuri julistelahjoitus Malvan julistekokoelmaan
14.11.2025Haloo Helsinki! teki radiohistoriaa
14.11.2025Pertti Jarlan elämä - kuinka syrjitystä pikkupojasta tuli Suomen rakastetuin sarjisheebo
14.11.2025Kesällä 2026 Harmony Sisters Pyynikin kesäteatteriin
14.11.2025Suvi Teräsniskan koskettavat Iltalaulut saavat jatkoa - uusi albumi tarjoaa levollisuutta pienille ja suurille
12.11.2025Ylen ja avustusjärjestöjen tukikonsertilla kerättiin yli 970 000 euroa sodista kärsivien lasten hyväksi
12.11.2025MTV:n sarjauutuus Petos alkaa 30. marraskuuta
12.11.2025Katri Helenan elämästä kertova Katri-musikaali Suomen Kesäteatteriin Valkeakoskelle
11.11.2025Uusi vahvasti paikallinen Radio Suomi lähelläsi -ohjelma aloitti Yle Radio Suomessa

Siirry arkistoon »