Animaatioelokuva Zootropolis - Eläinten kaupunki 2 oli viime viikonlopun katsotuin elokuva

01.12.2025

Finnkino - Zootopia 2

Jared Bushin ja Byron Howardin ohjaama animaatioelokuva Zootropolis – Eläinten kaupunki 2 keräsi ensi-iltaviikonloppunaan 26 059 katsojaa ja avasi ylivoimaisena ykkösenä. Ensimmäinen Zootropolis – Eläinten kaupunki (2016) keräsi aikoinaan 146 519 katsojaa.

Nuremberg - Elokuvateatteri Star

Toiseksi korkein ensi-ilta oli sijalle viisi yltänyt James Vanderbiltin ohjaama Nürnbergin oikeudenkäynteihin sijoittuva yhdysvaltalaiselokuva Nuremberg. Se keräsi 4 785 katsojaa.

Eleanor the Great | Finnkino

Näyttelijänä paremmin tunnettu Scarlett Johansson debytoi pitkän elokuvan ohjaajana elokuvalla Eleanor the Great. Pääosissa nähdään 96-vuotta täyttänyt June Squibb sekä Erin Kellyman. Elokuva keräsi 1 187 katsojaa ja oli yhdestoista.

Finnkino - Parhaat Elokuvat Suomessa

Derek Cianfrancen Roofman – Kattokeikkailija keräsi 976 katsojaa ja oli kolmastoista. Elokuva nähtiin toissaviikolla Night Visions -festivaalilla. Festivaalin luvut eivät ole vielä elokuvasäätiön tiedossa eikä niitä ole mukana elokuvan kokonaiskatsojaluvuissa.

Lisäksi Top 20:n ulkopuolelta löytyi peräti kolme ensi-iltaa. David Freynen ohjaama Eternity keräsi 250 katsojaa 19 teatterissa ja Penelope Spheerisin ohjaama musiikkidokumenttielokuva The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years vuodelta 1988 neljässä teatterissa 30 katsojaa.

Viikonlopun kotimainen ensi-ilta oli Oskari Pastilan ohjaama dokumenttielokuva The AlphabetMan. Se keräsi kolmessa teatterissa 178 katsojaa. Seurantadokumenteista tunnetun Pastilan katsotuin elokuva on ollut satiiriseksikin luonnehdittu koripallodokumentti Täynnä tarmoa (2009), joka keräsi levityksessä 1 389 katsojaa.

Sisu 2 - Tapahtumainfo.fi

Viikonlopun katsotuin kotimainen elokuva oli pientä uutta nostetta saanut Sisu 2. Kolmannella sijalla pysytellyt elokuva avasi viikko sitten USA:n kuudenneksi katsotuimpana. Se ja asian laaja uutisointi on näkynyt myös Suomen katsojaluvuissa.

Sama ilmiö tapahtui myös ensimmäisen Sisun kanssa. Ylipäätään Sisu 2 on kerännyt hyvin samassa tahdissa katsojia kuin ensimmäinen Sisu. 

(Teksti ©  Suomen elokuvasäätiö)

TOP 20 -listan viime viikonlopun elokuvista voit katsoa täältä

Etusivu - Suomen elokuvasäätiö

13.04.2026Sean Ricks ohjaa elokuvan Mika Myllylästä
13.04.2026Radikaali tragedia Antigone saa ensi-iltansa Helsingin Kaupunginteatterin ja Teatterikorkeakoulun yhteistyönä
13.04.2026Mari Rantasilan ohjaama tragikoominen musiikkinäytelmä Äidit saa kantaesityksensä syksyllä 2026
13.04.2026The Super Mario Galaxy Movie oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
12.04.2026Jussi Vatanen ja Aku Sipola näyttelevät Presidentin kyyditys -elokuvassa korkea-arvoisia upseereita
12.04.2026Jenni Vartiainen julkaisi odotettua uutta musiikkia
12.04.2026Laura Arikan esikoisromaani Synkeä juhannus tarjoilee juhlaperinteitä ja kummallisia kuolemia idyllisessä lounaissaaristossa
11.04.2026Keki tarkastelee katumusta ja rakkautta uudella singlellään Luottaa
11.04.2026ANI julkaisi uuden singlen
11.04.2026Gabriel, tule takaisin - TEATTERIARVOSTELU

Siirry arkistoon »