Pillion - ELOKUVA-ARVOSTELU

26.02.2026

PILLION - Cinema Orion

Ujo Colin (Harry Melling) lähtee baarista komean ja karismaattisen Rayn (Alexander Skarsgård) matkaan. Moottoripyöräklubin johtaja Ray on kuin suoraan Tom of Finland -piirroksesta, ja jostain syystä hän pitää Colinista. Miehet aloittavat suhteen, joka on kääritty nahkaan ja lateksiin.

Pillion' review: Romance meets kink in Harry Lighton's feature debut | The  Seattle Times

Kuva © A24

Tästä alkaa tarina, joka kertoo yhtä lailla rakkauden kuin itsensä löytämisestä. Pillion on ainutlaatuinen hyvän mielen musta komedia epätavanomaisesta rakkaussuhteesta. Cannesissa maailmanensi-iltansa saanut elokuva on kevään palkintokauden kuuma puheenaihe.

Pillion

Kuva © A24

Plussat:

+ huikeat näyttelijäsuoritukset (Harry Melling tekee huikean roolityön alistujana ja Alexander Skarsgård tekee puolestaan uransa onnistuneimman roolityön dominoivana osapuolena)

+ puvustus, lavastus, käsikirjoitus, ohjaus ja BDSM-kohtausten kuvaukset

+ arastelematon ja samalla äärimmäisen kaunis elokuva BDSM-suhteesta (elokuva kertoo realistisesti mitä tarkoittaa kun suhteessa toisen tarkoitus olla olemassa on vain toisen tarpeiden tyydyttäjänä kaikin tavoin)

Miinukset:

- elokuvan kesto (liian lyhyt - Colinin ja Rayn seurassa olisi viihtynyt huomattavasti kauemminkin)

5star_2.jpg

Marko Kilpilampi / Kulttuuritähdet

Ensi-ilta: 27.2.2026

Ikäraja: 16

Pituus: 1 tuntia ja 47 minuuttia

Käsikirjoitus: Harry Lighton – Adam Mars-Jonesin kirjasta

Ohjaus: Harry Lighton

Näyttelijät: Alexander Skarsgård, Harry Melling, Douglas Hodge, Lesley Sharp, Jake Shears, Paul Tallis, Anthony Welsh

Genre: Draama, komedia

Elokuvan traileri

Pillion: How my 'sordid' gay novel became a film with Alexander Skarsgard

Kuva © A24

10.09.2026Hetki ennen valoa - ELOKUVA-ARVOSTELU
13.09.2026Marja Pyykön ohjaaman Kuollut nainen puhuu -rikossarjan kuvaukset alkaneet Tampereella
13.09.2026Rocktenori Jarkko Aholan joulukiertue kirkoissa lupaa tänä vuonna joulun odotuksen taikaa
13.09.2026Tapani Kansa suositumpi kuin koskaan - muistokonsertit jatkuvat yleisön toiveesta
12.09.2026Teatteri Telakan Carolus Rex on kiusallisen ajankohtainen näytelmä pidäkkeettömästä vallasta
12.09.2026Kovan viikon illan syksyn jaksot alkavat tänään Ylellä
12.09.2026Elämäni Biisin uusi tuotantokausi käynnistyy tänään
11.09.2026Mikko Alatalo Hasardihommia - Maalaispojan matkakertomus -konserttikiertueella
11.09.2026Tahkon kesäteatteri siirtyy Louhosareenalle - kesän 2027 näytelmässä mukana Esko Roine ja Sinikka Sokka
11.09.2026Benjamin herkistyy Vain elämää -jaksossa ja puhuu epävarmuuksistaan

Siirry arkistoon »