Neljä Ruusua julkaisi uutta musiikkia ja lähtee konserttisalikiertueelle28.02.2026
Kotimaisen popmusiikin kestosuosikki, jo lähes 44 vuotta samalla kokoonpanolla koossa ollut Neljä Ruusua julkaisi uuden singlen ”Kuulemiin” ja lähtee sen myötä keväällä konserttisalikiertueelle. ”Kuulemiin” päättää yhtyeen lähes neljän vuoden julkaisutauon. Paluusinglellä kuullaan elinvoimaista, raikasta ja oman itsensä kuuloista Neljää Ruusua. - ”Biisi alkaa Koden dobrolla — instrumentti jota ei ole koskaan käytetty Neljän Ruusun levyillä. Jengi on varmaankin innoissaan, että nyt ne on ruvennut tekemään bluesia. Hetken päästä liu’utaan tähän päivään, soundi on vetävä. Kertosäkeestä käy selväksi mistä on kyse; Neljä Ruusua is back! Post chorus vie vielä ylimpiin kerroksiin, kunnes kellarin kautta palataan maan tasalle kohti valoa.” kuvailee laulaja Ilkka Alanko. Voit kuunnella uuden Kuulemiin -kappaleen täältä
Kuva © Ville Juurikkala Maaliskuussa 2026 käynnistyvä Akustinen unelma – Sähköinen sydän -niminen kiertue on jatkoa vuoden 2024 salit ympäri Suomen täyttäneelle Akustinen unelma -kiertueelle. Tällä kertaa konsertti on jaettu akustiseen ja sähköiseen osioon. - ”Konserteissa tulee olemaan kaksi puolta. Ensimmäinen setti on akustinen, mutta ei välttämättä rauhallinen. Siinä on samaan aikaan herkkyyttä ja vaaraa. Väliajan jälkeen sähköistämme tunnelman ja ’sytytämme valot”. Sähkösetti kruunaa kaiken, värisyttää ja tuottaa tyydytyksen”, Alanko kertoo. Luvassa on laajasti kappaleita yhtyeen yli 40-vuotisen uran varrelta. - ”Soitamme hittejä ja myös vähän vähemmälle huomiolle jääneitä helmiä pitkän uramme varrelta. Odotamme hienoja iltoja, ihmisten kohtaamista ja kiitollisuuden tunnetta tästä kaikesta”, Alanko jatkaa.
Neljä Ruusua on Joensuussa vuonna 1982 perustettu bändi, joka on julkaissut 16 studioalbumia sekä kolme kokoelmaa, joita on myyty fyysisinä tallenteina yhteensä yli 400 000 kappaletta. Streameja kappaleille on kertynyt suoratoistopalveluissa lähes 40 miljoonaa. Ruusuilla on ollut uransa aikana huikeat 27 top20-radiohittiä, joihin kuuluvat mm. klassikot Juppihippipunkkari, Poplaulajan vapaapäivä, Hunningolla, Luotsivene, Popmuseo, Valuva taivas, Missä vaan ja Elän vain kerran sekä tuoreemmat kappaleet kuten Viimeinen valssi, Surutulitus, Sininen sunnuntai, Mustia ruusuja ja Älä luovuta (Noli cedere). Yhtye on edelleen alkuperäiskokoonpanossaan; Ilkka Alanko (laulu, kitara), Petteri ”Kode” Koistinen (kitara), Jari ”Lade” Laakkonen (basso), Kari ”Kämy” Kämäräinen (rummut).
Kuva © Ville Juurikkala Neljä Ruusua: Akustinen unelma – Sähköinen sydän -kiertue 2026:19.03. Logomo, Turku 20.03. Laurentius-sali, Lohja 21.03. Promenadisali, Pori 27.03. Sibeliustalo, Lahti 28.03. Taidetehdas, Porvoo 02.04. Verkatehdas, Hämeenlinna 03.04. Paviljonki, Jyväskylä 04.04. Mikaeli, Mikkeli 05.04. Madetojan sali, Oulu 10.04. Kaukametsän sali, Kajaani 11.04. Musiikkikeskus, Kuopio 17.04. Järvenpää-talo, Järvenpää 18.04. Kulttuuritalo Virta, Imatra 23.04. Työväen Teatteri, Tampere 24.04. Konserttitalo, Kotka 25.04. Kulttuuritalo, Helsinki
|







