Interstellar-elokuvakonsertti saa Pohjoismaiden ensiesityksensä Musiikkitalon uusien urkujen ja suuren sinfoniaorkesterin säestyksellä

30.04.2026

Interstellar-elokuvakonsertti.

Hans Zimmerin upean musiikin herättävät henkiin Vantaan Viihdeorkesteri ja elokuvan soundtrackilla soittava urkuvirtuoosi Roger Sayer. Elokuvakonsertti toteutetaan VVO:n ja Rakkautta & Anarkiaa -elokuvafestivaalin yhteistyönä. Esityspäivä on 26. syyskuuta. 

Christopher Nolanin ohjaama Interstellar (2014) sai ilmestyttyään viisi Oscar-ehdokkuutta. Yksi näistä tuli Hans Zimmerin huikeasta musiikista, jonka unenomaiset äänimaisemat kuljettavat katsojaa avaruuden tyhjyydessä ja eristäytyneisyydessä. 

Interstellar' decolla su disco

Elokuvassa entinen NASA-pilotti Cooper (Matthew McConaughey) lähtee vaaralliselle avaruusmatkalle etsimään uutta kotiplaneettaa kuolevalle ihmiskunnalle. Tytär Murph jää kotiin selvittämään ihmislajin pelastumisen kannalta ratkaisevaa tieteellistä ongelmaa. Interstellar on jälleen ajankohtainen, sillä Nolanin uusin elokuva The Odyssey saapuu elokuvateattereihin kesällä.

Interstellar-elokuvakonsertti on Rakkautta & Anarkiaa -festivaalin päätösviikonlopun huipennus. Se on R&A:n ja VVO:n ensimmäinen yhteistyöprojekti.

- "Olemme jo pidempään miettineet uudenlaisia elämyksellisiä konsepteja. Kun VVO otti yhteyttä ja ehdotti Interstellar-elokuvakonserttia, innostuimme heti. Tämä on ensimmäinen kerta, kun järjestämme tapahtuman Musiikkitalossa – ja loistava alku yhteistyölle, jonka toivomme jatkuvan myös tulevaisuudessa", festivaalin ohjelmistojohtaja Outi Rehn kertoo.

Vantaan Viihdeorkesterin taiteellinen johtaja Lauri Porra kuvaa Interstellarin musiikkia kunnianhimoiseksi, emotionaalisesti voimakkaaksi ja soundiltaan ainutlaatuiseksi. 

- "Hans Zimmer yhdistää mestarillisesti klassisia, elektronisia ja kokeellisia äänimaailmoja. Interstellarissa uruilla on poikkeuksellisen suuri rooli. Onkin hienoa, että käytössä ovat juuri Musiikkitalon upeat urut ja että niitä soittaa juuri Roger Sayer."

Musiikkitalon toimitusjohtaja Emilia Mäki odottaa elokuvakonserttia innolla. 

- "Uudet Rieger-urut yllättävät jatkuvasti sillä, miten monenlaiseen musiikkiin ne taipuvat. Olemme erittäin ilahtuneita, että elokuvamusiikki ja elokuvien yleisö on löytänyt paikkansa Musiikkitalosta", hän toteaa. 

Elokuvakonsertin liput tulevat myyntiin keskiviikkona 6.5. klo 10 Musiikkitalon lipunmyyntikanaviin.

Medialle — Vantaan Viihdeorkesteri

Info - Helsinki International Film Festival – Rakkautta & Anarkiaa

10.09.2026Hetki ennen valoa - ELOKUVA-ARVOSTELU
13.09.2026Marja Pyykön ohjaaman Kuollut nainen puhuu -rikossarjan kuvaukset alkaneet Tampereella
13.09.2026Rocktenori Jarkko Aholan joulukiertue kirkoissa lupaa tänä vuonna joulun odotuksen taikaa
13.09.2026Tapani Kansa suositumpi kuin koskaan - muistokonsertit jatkuvat yleisön toiveesta
12.09.2026Teatteri Telakan Carolus Rex on kiusallisen ajankohtainen näytelmä pidäkkeettömästä vallasta
12.09.2026Kovan viikon illan syksyn jaksot alkavat tänään Ylellä
12.09.2026Elämäni Biisin uusi tuotantokausi käynnistyy tänään
11.09.2026Mikko Alatalo Hasardihommia - Maalaispojan matkakertomus -konserttikiertueella
11.09.2026Tahkon kesäteatteri siirtyy Louhosareenalle - kesän 2027 näytelmässä mukana Esko Roine ja Sinikka Sokka
11.09.2026Benjamin herkistyy Vain elämää -jaksossa ja puhuu epävarmuuksistaan

Siirry arkistoon »