S.I.G-yhtyeen uusi kesäsingle kertoo tärkeän totuuden

31.05.2026

Olen onnellinen - YouTube

3star.jpg

Vuoden 1980 kesähitissä raisiolainen teinibändi SIG kertoi kuinka Tiina oli onnellinen mennessään naimisiin. Tulevan kesän hitissä Suomen vanhimpien teinipoikien yhtye S.I.G laulaa olevansa onnellinen siitä, että kohtasi sen oikean.

Tarina ei kerro onko hänen nimensä Tiina vaiko joku muu, mutta sillä ei ole väliä. Tärkeintä on olla onnellinen. Olen onnellinen -biisi on oiva osoitus siitä, että virallista eläkeikää lähestyvät herrasmiehet voivat laulaa tunteistaan ja uskaltavat tehdä rakkauslaulun ilman myötähäpeää.

Kuuntele uusi kappale täältä

Olen onnellinen -biisi yhdistää tutun ja tarttuvan SIG-popin iskelmällisiin elementteihin sekä 60-lukuiseen spectoriaaniseen tyttöpoppiin, josta SIG surutta varasti vaikutteita tuotantoonsa jo varhaisina uuden aallon vuosinakin.

SIG oli 80-luvulla tuttu kaikille ja kaikkialta - radiosta, TV:stä, lehdistä, keikoilta ja levyiltä. Jokainen tuon ajan omakohtaisesti elänyt muistaa hittibiisit Tiina menee naimisiin, Hyvää syntymäpäivää, Leijailen, Ludvig van Beethoven ja Sadan vuoden yksinäisyys sekä monet muut SIG-klassikot.

Vuoden 1987 hajoamisen jälkeen laulaja/biisintekijä Matti Inkinen käynnisti SIG-koneen pariin kertaan 90-luvulla ja vielä yhden kerran vuosituhannen alussa, kun mukaan tuli myös muita 80-luvun kokoonpanojen soittajia. 2000-luvun SIG oli aktiivinen Inkisen sairastumiseen ja kuolemaan vuonna 2009 asti.

Kuva © Rabbit Visuals Oy / Jere Satamo

Syksyllä 2018 ilmestyneen SIG-historiikin Portaat purppurasumuun innoittamana viisi SIG-veteraania sekä treenikämppänaapuribändi Korroosion laulaja käynnistävät bändin uudelleen kymmenen vuoden tauon jälkeen ja tuloksena oli onnistunut keikkakesä 2019.

Siitä lähtien S.I.G on ollut aktiivinen kesäkeikkailija. Uutta tuotantoa yhtye on julkaissut nyt viiden sinkun verran.

Uusi tuotanto on syntynyt tuottaja Hannu Korkeamäen valvonnassa ja Olen onnellinen -sinkkua ovat edeltäneet S.I.G-singlet Aurinkoon (2020), Kesä tulee taas! (2021), Onnenpoika (2021) sekä Ukrainan tueksi julkaistu hyväntekeväisyysjoululaulu Hyvä mieli, hyvä tahto (2024). Uuden aikakauden tuotanto on kerännyt satoja radiosoittoja sekä lähes miljoona striimausta.

10.09.2026Hetki ennen valoa - ELOKUVA-ARVOSTELU
13.09.2026Marja Pyykön ohjaaman Kuollut nainen puhuu -rikossarjan kuvaukset alkaneet Tampereella
13.09.2026Rocktenori Jarkko Aholan joulukiertue kirkoissa lupaa tänä vuonna joulun odotuksen taikaa
13.09.2026Tapani Kansa suositumpi kuin koskaan - muistokonsertit jatkuvat yleisön toiveesta
12.09.2026Teatteri Telakan Carolus Rex on kiusallisen ajankohtainen näytelmä pidäkkeettömästä vallasta
12.09.2026Kovan viikon illan syksyn jaksot alkavat tänään Ylellä
12.09.2026Elämäni Biisin uusi tuotantokausi käynnistyy tänään
11.09.2026Mikko Alatalo Hasardihommia - Maalaispojan matkakertomus -konserttikiertueella
11.09.2026Tahkon kesäteatteri siirtyy Louhosareenalle - kesän 2027 näytelmässä mukana Esko Roine ja Sinikka Sokka
11.09.2026Benjamin herkistyy Vain elämää -jaksossa ja puhuu epävarmuuksistaan

Siirry arkistoon »