Yle Teeman Pride-viikko tulee taas juhannuksen jälkeen02.06.2026
Yle Teeman Pride-viikkoa vietetään 23.–27. kesäkuuta ja viikon elokuvia ovat mm. suomalaisen Mikko Mäkelän uusi draama Sebastian, upea georgialais-turkkilainen Crossing sekä kahden Oscarin Emilia Pérez. Pride-viikon uutuuselokuvat ja musiikkidokumentti:
ti 23.6. klo 21 Sebastian (Suomi/Iso-Britannia/Belgia 2024) Lontoossa asuva 25-vuotias kirjailijaksi pyrkivä Max aloittaa kaksoiselämän seksityöläisenä etsiäkseen omaa ääntään ja kirjoittaakseen esikoisromaaniaan. Ohjaus: Mikko Mäkelä
ke 24.6. klo 21 Crossing (Georgia/Turkki 2024) Eläkkeelle jäänyt opettaja Lia lähtee etsimään sisarentytärtä Istanbulin trans-piireistä matkakumppaninaan nuori Achi ja apunaan trans-ihmisten oikeuksia puolustava asianajaja Ohjaus: Levan Akin
to 25.6. klo 21 Boy George & Culture Club (Boy George & Culture Club, Britannia 2025) Dokumentti lontoolaisbändi Culture Clubista. 80-luvulla menestyneen bändin jäsenet käsittelevät ensi kertaa kunnolla androgyynin laulusolistin Boy Georgen ja rumpali Jon Mossin myrskyisää suhdetta. Ohjaus: Alison Ellwood.
to 25.6. klo 22.35 (Passages, Ranska 2023) Narsistinen elokuvaohjaaja Tomas vaarantaa avioliittonsa Martinin kanssa, kun hän hullaantuu sattumalta kohtaamaansa Agatheen. Pääosissa: Franz Rogowski, Ben Whishaw, Adèle Exarchopoulos. Ohjaus: Ira Sachs.
pe 26.6. klo 21 (Meksiko/Ranska 2024) Kahdella Oscarilla palkittu musikaali asianajajasta, joka auttaa huumekartellin johtajaa toteuttamaan unelmansa. Pääosissa: Zoe Saldaña, Karla Sofia Gascón, Selena Gomez, Edgar Ramirez. O: Jacques Audiard
la 27.6. klo 21 (Britannia 1987) E.M. Forsterin romaaniin perustuva elokuvaklassikko toisiinsa rakastuvista opiskelijoista Cambridgen yliopistossa vuonna 1909. Pääosissa: James Wilby, Rupert Graves, Hugh Grant, Ben Kingsley. Ohjaus: James Ivory. Muuta Pride-ohjelmistoa Teemalla: Teema ti ja ke 24. ja 25.6., Areenassa 1.1.2029 asti (Selma Lagerlöf, Ruotsi 2022) Dokumenttisarja seuraa miten kirjailija ja nobelisti Selma Lägerlöf mursi perinteisen naisen roolin yhdessä naispuolisen rakastettunsa kanssa. Teema ti–pe 23.–26.6., Areenassa 30.6.2032 asti (Ditlev Tamm - professor på høje hæle, Tanska 2022) Tanskalainen sarja pukeutumisesta, muodista ja sukupuolesta oikeustieteen professori Ditlev Tammin johdolla. Tamm itse on herättänyt huomiota jo parinkymmenen vuoden ajan värikkäillä vaatteillaan, jotka ovat peräisin niin miesten kuin naisten vaatekaapeista. Teema ti–to 23.–26.6., Areenassa toistaiseksi (Suomi 2023) *Suomi on queer -*dokumenttisarja valottaa Suomen seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen historian merkittävimpiä hetkiä sekä nykypäivän todellisuutta kaunistelematta, mutta lämmöllä. Sarjassa kerrotaan lukuisten suomalaisten historiaa, jota ei ole vielä koskaan kerrottu tirkistelemättä ja eksotisoimatta.
Wika! Ikinuori diskokuningatar Teema ke 24.6, Areenassa 1.10.2028 asti (Wika!, Puola 2022) Wika soittaa levyjä vapauden, tasa-arvon ja hyväksynnän puolesta. Hän on 84-vuotias ja Puolan vanhin DJ. Hän on elänyt läpi Puolan kuohuvat vuosikymmenet ja tehnyt päivätyönsä mutta musiikki kutsuu Wikaa edelleen: soittamaan levyjä, tanssimaan ja yhdistämään ihmisiä. Ohjaaja: Agnieszka Zwiefka
Teema la 27.6., toinen lähetys ti 30.6., Areenassa 31.5.2027 asti (Lesvos, Kreikka, 2025) Kreikan Lesboksen saaren Eresos on naisten välisestä rakkaudesta kirjoittaneen runoilija Sapfon syntymäpaikka. 1970-luvulta alkaen kylään alkoi saapua naisia ympäri maailmaa kunnioittamaan runoilijaa. Nykyään Eresoksessa on pysyvä kansainvälinen lesboyhteisö, ja paikallinen kulttuuri on muuttunut suvaitsevammaksi. Teema ti–to 30.6.–2.7., Areenassa toistaiseksi (Suomi 2025) Kun saa rakastaa on koskettava dokumenttisarja rakastamisen vapaudesta. Pariskunnat Paavojuha (85) ja Pekka (75), Hillevi (69) ja Lissu (70), Tanja (64) ja Sandra (48) sekä yksin asuva Mikko (79) kuuluvat kukin seksuaali- tai sukupuolivähemmistöön. Kuulemme tarinoita kaksoiselämästä, kaapista ulostulemisesta, itsensä hyväksymisestä - ja ennen kaikkea rakkaudesta.
|











