Viittomakielisen kulttuurin tulevaisuus on turvattava

06.06.2026

Kulttuuripäivät 2026 - Kulttuuripäivät

Viittomakielinen kulttuuri on Suomessa vakavassa vaarassa. Kuurojen Liiton liittokokous ilmaisee syvän huolensa siitä, että viittomakielisen kulttuurin toimintaedellytykset ovat heikentyneet merkittävästi. Liittokokous pidettiin Turussa lauantaina 6. kesäkuuta.

Kuurojen Liiton kulttuurituotanto on jäänyt ilman valtion kulttuuriavustusta jo toista vuotta peräkkäin. Vielä vuonna 2024 tukea myönnettiin 40 000 euroa, mutta vuosina 2025 ja 2026 rahoitusta ei ole saatu lainkaan.

Toistuva rahoituksen puute uhkaa viittomakielisen kulttuurin jatkuvuutta Suomessa. Kyse on valmiiksi haavoittuvasta kulttuurista, jossa tekijöitä on vähän ja toiminta riippuu vahvasti ulkopuolisesta tuesta. Viittomakielisten oikeus omaan kieleen ja kulttuuriin ei toteudu ilman riittäviä toimintaedellytyksiä.

Tanhu on suosittu kulttuuripäivien perinne.

Tanhu on suosittu Kuurojen kulttuuripäivien perinne.

Kuva © Heidi Koivisto Robertson / Kuurojen Liitto

Erityistä huolta herättää Kuurojen kulttuuripäivien tulevaisuus. Vuodesta 1956 järjestetty tapahtuma on keskeinen osa viittomakielistä yhteisöä ja kuuluu Suomen elävän perinnön kansalliseen luetteloon.

Suomessa on käynnissä kuurojen ja viittomakielisten valtiollinen totuus- ja sovintoprosessi, jonka tavoitteena on muodostaa kokonaiskuva syrjivistä rakenteista sekä esittää toimenpiteitä kuurojen ja viittomakielisten aseman parantamiseksi.

Tilanne on ristiriitainen: samalla kun valtio pyrkii vahvistamaan viittomakielisten asemaa ja lisäämään tietoisuutta heidän kulttuuristaan, se leikkaa rahoitusta viittomakieliseltä kulttuurilta.

Kuurojen Liiton liittokokous vaatii, että viittomakielisen kulttuurin rahoitus turvataan pitkäjänteisesti. Viittomakielinen kulttuuri ei saa jäädä hallinnonalojen väliinputoajaksi rahoitusvastuun epäselvyyksien vuoksi.


Viimeisimmät nettiadressit | Suomi - Adressit.com




Viittomakielisen kulttuurin pelastamiseksi on avattu myös adressi, joka on avoinna 31.8. asti.

Adressin voit allekirjoittaa täällä 

Kuurojen Liitto on viittomakielisten kuurojen etu-, palvelu- ja asiantuntijajärjestö. Viittomakielen arvioidaan olevan äidinkieli 3000–4000 kuurolle Suomessa.

Suomessa viittomakieliä on kaksi: suomalainen ja suomenruotsalainen viittomakieli. Maailmassa arvioidaan olevan noin 70 miljoonaa kuuroa.

Kuurojen Liiton liittokokous: Viittomakielisten yhdenvertaisuus ei toteudu  Suomessa | Kuurojen Liitto ry

20.07.2026Pori Jazz 2026 keräsi 190 000 kävijää
20.07.2026The Odyssey oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
19.07.2026Kaiken se kestää Ylen Toive-elokuvana tänään Yle Teemalla
19.07.2026Työväen Musiikkitapahtuma tarjoaa elämyksiä koko perheelle
18.07.2026Alina Liikola julkaisi esikoisalbuminsa Kauniita kaikuja
18.07.2026Käärijä ja SANNI julkaisivat kolme kappaletta sisältävän Vitun hyvää joulua-EP:n
18.07.2026Flow Festivalin Perhesunnuntain entistä laajemmassa ohjelmassa taidetta, tanssia ja musiikkia
17.07.2026Pauli Mustajärven ennenjulkaisematon Loput päivät -kappale nyt julki
17.07.2026Voiko roolipelien kautta löytää itsensä ja rakkauden? Nuorten draamauutuus Larppi Yle Areenassa
17.07.2026Aarno Arosen ja Jukka Kasken esikoisrunokokoelmissa kaikuu ylistuslaulu kauniille luonnolle

Siirry arkistoon »