Kaiken se kestää Ylen Toive-elokuvana tänään Yle Teemalla

19.07.2026

Elokuvan juliste.

Yle Teemalla nähdään tänään sunnuntaina 19. heinäkuuta klo 12.00 kotimainen elokuva vuodelta 2017. Elokuva on katsottavissa myös Yle Areenasta.

Kaiken se kestää on draamaelokuva, jonka on ohjannut Visa Koiso-Kanttila. Se kuvaa kolmen sukupolven kasvukipuja elämänmakuisesti ja rehellisesti.

Kaksi perhettä ja yksi suomalainen pikkukaupunki meren rannalla. Marja ja Tapio ovat paitsi vanhempia, myös haavoittuvia ja erehtyväisiä ihmisiä.

Tapio tasapainottelee omien halujensa ja vastuidensa välillä. Marja puolestaan pyrkii säilyttämään ehjän perheen ja itsekunnioituksensa. Ullan ja Tapion intohimoinen suhde uhkaa rikkoa ystävyyden ja avioliitot. Mitkä ovat rakkauden rajat?

Kun isät ja äidit pyristelevät vapaaksi omien vanhempiensa vanhoillisista malleista, varastavat he huomaamattaan murrosiän seuraavalta sukupolvelta.

Kotimainen elokuva

 Kuva © Jolle Onnismaa / Silva Mysterium Oy

Elokuva kuvattiin kokonaisuudessaan Oulun seudulla helmi–kesäkuussa 2016. Elokuva on ohjaajan ensimmäinen fiktiivinen pitkä elokuva.

Elokuvan pääsosissa nähdään Antti Luusuaniemi, Pihla Viitala ja Malla Malmivaara.

Kotimainen elokuva

 Kuva © Jolle Onnismaa / Silva Mysterium Oy

Kulttuuritähdet arvosteli elokuvan aikoinaan näin:

Plussat:

 koskettava tarina 1970-luvun Oulusta pienen pojan silmin katsottuna

+  kuvaus ja puvustus

+  näyttelijäsuoritukset

 

Miinukset:

- roolihahmojen pintapuolinen kuvaus

elokuvan lyhyt kesto ( 1970-luvun Oulun maisemissa ja perheenjäsenien seurassa olisi viihtynyt huomattavasti pitempäänkin)

5star_2.jpg

Marko Kilpilampi / Kulttuuritähdet

Star Boys, feature film directed by Visa Koiso-Kanttila. Producers Mika Ritalahti & Niko Ritalahti, Silva Mysterium Oy, Finland,

 Kuva © Jolle Onnismaa / Silva Mysterium Oy

Yle Teema – Wikipedia

09.08.2026Kiitos kotimaisesta näytelmästä -tunnustus TINFO:lle
09.08.2026Hämeenlinnan kaupunginmuseo järjestää useita tapahtumia Hämeenlinna Pride-viikolla
09.08.2026Veikko Halmetojan kuratoima näyttely on moninkertaistanut Villaforssin vieraililijoiden määrän
09.08.2026Satu Jaatinen kirjoittaa kuninkaallisten murhista, teloituksista ja oudoista murhista
08.08.2026Piste Kollektiivin ja Rovaniemen Teatterin esitys Vesisaaren Alma sai Thalia-palkinnon
08.08.2026Ylen Toive-elokuvana tänään Niskavuori vuodelta 1984
08.08.2026Tampere Filharmonian suosittu Puistokonsertti tänään Sorsapuistossa
08.08.2026Kimmo Kiljusen uutuuskirja tutkii elämän ainutlaatuisuutta
07.08.2026A.W. Yrjänän toinen sooloalbumi "Eidolon" on julkaistu
07.08.2026Savonlinnan Oopperajuhlien ohjelmisto kiinnosti tasaisesti ja uusi yleisö löysi tiensä Olavinlinnaan

Siirry arkistoon »