Jukka ja Sirpa - Tarina ja tanssi -kirja julkaistaan lokakuussa

30.09.2026

Kansi_High res.

Ensin kaksi tanssijaa, Jukka Haapalainen ja Sirpa Suutari-Jääskö, rakastui. Sitten he huomasivat, miten hienoa/ainutlaatuista on tanssia yhdessä, ja päättivät, että kymmenessä vuodessa heistä tulee maailman parhaita.

He tekivät unelmastaan totta. Sillä matkalla tytöstä Oulusta ja pojasta Lapualta kasvoi kosmopoliitteja.

Jukka ja Sirpa nousivat latinalaistanssien kansainväliselle huipulle 1992 ja pysyivät siellä kymmenen vuotta, koko sen ajan, kun he kilpailivat ammattilaisina. Kirjassa he kertovat säästelemättä kilpatanssin arjesta ja juhlasta, vaativasta harjoittelusta, kovista kilpailuista ja tapahtumista kulissien takana. He valottavat siitä, miten yksityiselämä ja yhteinen työ yhdistyvät, kipupisteineen ja iloineen.

Tänä päivänä Jukka ja Sirpa ovat suosittuja esiintyjiä, opettajia ja tuomareita eri puolilla maailmaa. He luovat koreografioita omiin tanssiteoksiin ja teatteri- ja musikaaliesityksiin.

Jukka toimii rakastetun Tanssii tähtien kanssa -ohjelman päätuomarina ja Sirpa show directorina. Lukija myös pääsee QR-koodien kautta mestareiden mukaan videomatkalle latinalaistanssien pyörteisiin.

Anna-Liisa Hämäläinen (s.1956) on helsinkiläinen journalisti ja tietokirjailija, koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden maisteri. Hän työskenteli aikakauslehdissä eri rooleissa toimittajasta päätoimittajaan yli 40 vuotta.

Vuodesta 2020 Hämäläinen on toiminut vapaana journalistina kirjoittaen aikakauslehtiin pääasiassa henkilöjuttuja. Tätä ennen hän on kirjoittanut elämäkerrat artisti Einistä, poliitikko Anu Vehviläisestä ja taiteilija Riitta Nelimarkasta yhteistyössä taiteilijan kanssa.

Kirja ilmestyy lokakuussa 2026. Kirjan kustantaja on Readme.fi.

Readme.fi

08.10.2026Kerro kaikille - ELOKUVA-ARVOSTELU
08.10.2026Pirjo i Sverige - ELOKUVA-ARVOSTELU
11.10.2026Jenny ja Antti Wihurin rahasto jakaa ennätykselliset 17 miljoonaa euroa tieteelle, taiteelle ja yhteiskunnalliselle toiminnalle
11.10.2026Bingohuumaa ja flipperin lumoa -teos kuljettaa suomalaisia villinneisiin peli-ilmiöihin Afrikan tähdestä tv-tennikseen
11.10.2026Kaksi suomirockin ja metallin kärkiääntä yhdistävät voimansa - Timo Kotipelto ja Jarkko Ahola yhteiselle kiertueelle
11.10.2026Haloo Helsinki! juhlistaa 20-vuotista uraansa suurella juhlakiertueella, joka huipentuu konserttiin Tukholmassa
11.10.2026Blind Channel palaa puolentoista vuoden tauolta
10.10.2026Olavinlinnassa nähtävä immersiivinen esitys rikkoo perinteisen teatterin rajoja
10.10.2026Anja Snellmanille Aleksis Kiven palkinto
10.10.2026Juha Itkosen matkakirja Teidän Amerikkanne ilmestyy juuri ennen Yhdysvaltain tärkeitä välivaaleja

Siirry arkistoon »