Harmonikkalegenda Veikko Ahvenaisen 97-vuotiskonsertti Paimiossa 10. lokakuuta

04.10.2026

8f128e02-pieni-veikko-carina_024.jpg

Suomalaisen harmonikkamusiikin legenda Veikko Ahvenainen saapuu Paimioon osana 97-vuotisjuhlakiertuettaan. Konsertti järjestetään kaupungintalon Paimiosalissa (Vistantie 18) lauantaina 10.10. klo 15.00 alkaen.

Mukana esiintymässä ovat myös Carina Nordlund ja Paimion opiston harmonikkaryhmä Hannu Virran johdolla.

Veikko Ahvenaisen harvinaisen pitkä ura on myös kansainvälisesti arvioituna ainutlaatuinen. Hänen konserttiuransa alkoi vuonna 1948 soolokonsertilla Kuopion kaupungintalossa. Hän on esiintynyt eri puolilla maailmaa ja konserttikiertueita on ollut Kiinassa, Japanissa, Meksikossa, Euroopan maissa, Kanadassa, Yhdysvalloissa, entisessä Neuvostoliitossa ja muualla.

Uransa huippuina soolokonsertit Moskovan Tshaikovskin konserttisalissa ja Washingtonin Katedraalissa Yhdysvalloissa.

Vuonna 1955 julkaistu ensilevytys Muistoja Marseillesta aloitti levytysuran, joka on kasvanut yli 1000 levytykseen. Tämä tekee hänestä Suomen eniten levyttäneen artistin.

Ahvenainen konsertoi edelleen aktiivisesti, ja hänen rinnallaan lavalla on jo 25 vuoden ajan esiintynyt hänen puolisonsa Carina Nordlund. Parivaljakon hyväntuulinen ja taidokas esiintyminen lumoaa yleisön vuodesta toiseen.

Paimiossa kuullaan lämminhenkinen ja viihdyttävä konsertti, jossa musiikki koostuu rakastetuista ikivihreistä, jotka ovat kulkeneet Ahvenaisen matkassa vuosikymmenten ajan.

Lipunmyynti ovelta puoli tuntia ennen konsertin alkua. Liput 15 € käteisellä.

Paimio

08.10.2026Kerro kaikille - ELOKUVA-ARVOSTELU
08.10.2026Pirjo i Sverige - ELOKUVA-ARVOSTELU
11.10.2026Jenny ja Antti Wihurin rahasto jakaa ennätykselliset 17 miljoonaa euroa tieteelle, taiteelle ja yhteiskunnalliselle toiminnalle
11.10.2026Bingohuumaa ja flipperin lumoa -teos kuljettaa suomalaisia villinneisiin peli-ilmiöihin Afrikan tähdestä tv-tennikseen
11.10.2026Kaksi suomirockin ja metallin kärkiääntä yhdistävät voimansa - Timo Kotipelto ja Jarkko Ahola yhteiselle kiertueelle
11.10.2026Haloo Helsinki! juhlistaa 20-vuotista uraansa suurella juhlakiertueella, joka huipentuu konserttiin Tukholmassa
11.10.2026Blind Channel palaa puolentoista vuoden tauolta
10.10.2026Olavinlinnassa nähtävä immersiivinen esitys rikkoo perinteisen teatterin rajoja
10.10.2026Anja Snellmanille Aleksis Kiven palkinto
10.10.2026Juha Itkosen matkakirja Teidän Amerikkanne ilmestyy juuri ennen Yhdysvaltain tärkeitä välivaaleja

Siirry arkistoon »