Asterix ja Obelix lohikäärmeen valtakunnassa - ELOKUVA-ARVOSTELU

09.03.2023


Eletään vuotta 50 eKr. Petollisen prinssi Deng Tsin Qinin tekemän vallankaappauksen seurauksena Kiinan keisarinna on vangittu. Keisarinnan ainoa tytär, prinsessa Sass-Yi, onnistuu pakenemaan Galliaan foinikialaisen kauppias Finalthesisin ja hänen luotettavan henkivartijan, Mai Wein, avustuksella.

Galliassa prinsessa pyytää apua kahdelta rohkealta soturilta - Asterixilta ja Obelixilta.  Erottamaton sankarikaksikko päättää auttaa prinsessaa pelastamaan hänen äitinsä ja vapauttamamaan keisarikunnan julman prinssin vallasta.

Vallanhimoinen Julius Caesar ja hänen mahtava roomalainen armeijansa ovat myös matkalla kohti lohikäärmeen valtakuntaa. 

Kuva © Pathé Films

Asterix ja Obelix lohikäärmeen valtakunnassa perustuu ranskalaisten sarjakuvalegendojen, René Goscinnyn ja Albert Uderzon, tuotantoon.

Elokuvan on ohjannut Guillaume Canet, joka esittää elokuvassa Asterixia. Obelixin roolissa nähdään Gilles Lellouche. Julius Caesarin ja Cleopatran rooleissa nähdään ranskalaiset supertähdet Vincent Cassel ja Oscar®-palkittu Marion Cotillard.

Kyseessä on jo Asterix-elokuvasarjan viides osa.

Asterix & Obelix: The Middle Kingdom laittaa roomalaisia pinoon  alkuvuodesta 2023 - - Gamereactor

Kuva © Pathé Films

Plussat:

+ hyvät näyttelijäsuoritukset (elokuvassa nähdään myös jalkapallolegenda Zlatan Ibrahimovic roomalaisena sotilaana Caius Antiviruksena)

+ puvustus, lavastus, kuvaus, leikkaus ja elokuvan huumori (elokuvassa yhdistetään hauskasti nykyaikaa ja vanhaa roomalaisuutta esimerkiksi kirjekyyhkyjen ja kännyköiden muodossa)

+ hyvin tehty vauhdikas koko perheen elokuva, joka viihdyttää niin aikuisia kuin lapsiakin

Miinukset:

- väkivaltaisuus (sarjakuva-albumeissa väkivaltaisuus ei näyttäydy niin häiritsevänä kuin elokuvissa)

- ajoittain elokuvassa todella huonoja vitsejä ja noloja popmusiikki-kohtauksia

- elokuva ei voita itse sarjakuva-albumien lukuelämystä (kyseinen elokuva on tosin ensimmäinen Asterix ja Obelix-elokuva, joka ei perustu kirjaimellisesti yhteenkään olemassa olevaan sarjakuva-albumiin)

3star.jpg

Marko Kilpilampi / Kulttuuritähdet

7

1 tunti ja 52 minuuttia

Guillaume Canet

Guillaume Canet, René Goscinny (hahmot), Albert Uderzo (hahmot)

Guillaume Canet, Gilles Lellouche, Vincent Cassel, Marion Cotillard, Zlatan Ibrahimovic.

Animaatio, komedia, seikkailu

Elokuvan traileri

Kuva © Pathé Films

26.03.2023Antti Ahopelto kehottaa suutelemaan uudella singlellään
26.03.2023Ajatuksia herättävä oikeussalitrilleri
25.03.2023Hirttämättömät-klassikkoelokuvan uusi versio tulee valkokankaille toukokuussa
25.03.2023Saija Tuupasen 20 v.-taiteilijajuhlavuosi tuo tullessaan uutta musiikkia, keikkoja ja konsertteja
25.03.2023Uutuuskirjassa muistutetaan, mikä pitää ihmiset hengissä ja järjissään vaikeina aikoina: "Meidät pelastaa enää vain kulttuuri!"
24.03.2023Hector, Kaija Koo, Marion ja Susanna Mälkki Suomen musiikin kunniagalleriaan
24.03.2023Jussi Gaalassa jaetaan Jussi-palkinnot vuoden 2022 parhaille kotimaisille elokuville ja niiden tekijöille
24.03.2023Menestyskirjailija Leigh Bardugolle 12 kirjan ja kymmenien miljoonien kustannussopimus
23.03.2023Antti Tuisku kutsuu tanssilattialle uudella singlellään
23.03.2023Rikoskirjailija Harri Nykänen on kuollut

Siirry arkistoon »