Ysärinostalgiaa, ystävyyttä ja unelmien tavoittelua - New York Timesin bestsellerlistan ilmiöromaani suomeksi

17.09.2023

Yhdysvaltalaiskirjailija Gabrielle Zevinin romaani Huomenna, huomenna ja huomenna myi ensimmäisen vuoden aikana yli miljoona kappaletta. Suuria intohimoja herättänyt kirja on saanut Goodreadsissa jo 248 000 viiden tähden arviota vannoutuneilta faneiltaan.

25 tuotantoyhtiötä taisteli teoksen elokuvaoikeuksista ja sen käännösoikeudet on myyty jo 37 maahan. Kahdesta tietokonepelejä rakastavasta lapsuudenystävästä kertovaan romaaniin ovat rakastuneet niin pelialasta kiinnostuneet kuin sitä vieroksuvat lukijat. Kirja ilmestyy suomeksi 2. lokakuuta.

Lapsuudenystävät Sam ja Sadie kohtaavat uudelleen opiskelijoina 1990-luvulla. He alkavat yhdessä luoda täydellisiä maailmoja sen epätäydellisen rinnalle, jossa joutuvat elämään.

Yllättäen heidän kehittämästään tietokonepelistä tulee megahitti. Silloin mikään ei suojele heitä kyltymättömältä kunnianhimolta, menestyksen varjopuolilta ja katkerilta pettymyksiltä. 

Gabrielle Zevinin teoksia on käännetty 39 kielelle. Huomenna, huomenna ja huomenna on hänen kymmenes romaaninsa. Myös Zevinin aiempi romaani Tuulisen saaren kirjakauppias oli New York Timesin bestsellerlistalla kuukausia, ja se nousi mm. International Dublin Literary Award -palkinnon ehdokkaaksi. Kirjasta on sovitettu samanniminen elokuva, jonka on käsikirjoittanut Zevin itse.

Zevin on kirjoittanut myös lastenkirjoja. Hän on valmistunut Harvardin yliopistosta ja asuu Los Angelesissa. 

Gabrielle Zevin: Huomenna, huomenna ja huomenna 

alkuteos Tomorrow, and Tomorrow, and Tomorrow 

suomentanut Taina Helkamo 

476 sivua 

Gummerus 2023

GUMMERUS_logo_musta_RGB | Gummerus

01.12.2023Viisi vuotta täyttävä Oodi on kaupunkilaisten rakastama ja kansainvälisesti ihailtu tasa-arvon symboli - 10 miljoonaa kävijää tulee täyteen pian
01.12.2023Ville Hytönen jatkaa Suomen Kirjailijaliiton puheenjohtajana
30.11.2023Kirjallisuuden Finlandia-palkinnot jaettiin tänä vuonna jo 40. kerran
29.11.2023Kuka tappoi bambin? - TEATTERIARVOSTELU
28.11.2023Jorma Tommila ja Karoliina Blackburn ovat vuoden näyttelijät
28.11.2023Marja-Leena Tiainen Kirjailijaliiton kunniajäseneksi
28.11.2023Karjalan kielen sanakirja on nyt entistä helppokäyttöisempi
28.11.2023Ylen radio- ja audiosisällöt uudistuvat tammikuussa 2024
28.11.2023Muutoksia Tampereen Työväen Teatterin johdossa
28.11.2023Kulttuurigaalassa Tampereella palkittiin kulttuurin tekijöitä ja tekoja

Siirry arkistoon »