Jenni Vartiainen tekee paluun - uusi single ja ensi kesänä festivaalikiertue

13.11.2023

Lanka - Jenni Vartiainen | Musa24.fi mp3 musiikkikauppa netissä

Yksi 2000-luvun menestyneimmistä supertähdistä, Jenni Vartiainen, tekee odotetun paluun ja julkaisi uuden singlen "Lanka". Uuden musiikin myötä Jenni palaa ensi kesänä myös keikoille, hänen festivaalikiertueensa alkaa 28. kesäkuuta Provinssista. Edellisen kerran Jenni Vartiainen esiintyi festivaaleilla kesällä 2018.

Kuva © Nana Simelius / Warner Music Finland

Uusi kappale Lanka on Jennille henkilökohtaisesti todella merkityksellinen. Hän on tehnyt sen yhdessä luottotuottajansa Jukka Immosen ja Tiina Vainikaisen kanssa. Lanka on ensimmäinen julkaisu tulevalta viidenneltä albumilta.

– "Kappale sai alkunsa New Yorkissa kesällä 2020, aikana jolloin maailmassa vallitsi epätietoisuus ja meillä oli pieni lapsi keskellä sitä kaikkea. Välimatkasta huolimatta tuntui, että tämän laulun myötä palasin juurilleni. Nyt olen takaisin Suomessa ja tulevana kesänä palaan myös festarilavoille viiden vuoden tauon jälkeen! Parasta tässä kaikessa on päästä jakamaan vuosien aikana syntyneet laulut ja uusi livesetti yleisön kanssa. On ollut jo ikävä, en voisi olla onnellisempi!", Jenni Vartiainen iloitsee.

Uuden kappaleen voit kuunnella ja katsoa kappaleeseen tehdyn lyriikkavideon täältä

Lukuisista jättihiteistään ja koko kansan rakastamista kappaleistaan tunnettu Jenni Vartiainen jäi tauolle loppuunmyydyn Hartwall Arena -konserttinsa jälkeen syksyllä 2018. Konsertti oli huikea ja taiteellisesti kunnianhimoinen kokonaisuus, jossa nähtiin ja kuultiin vaikuttava läpileikkaus Jennin yli kymmenen vuotta kestäneestä soolourasta.

Jenni Vartiainen on julkaissut uransa aikana neljä menestysalbumia (Ihmisten edessä, Seili, Terra ja Monologi), joita on myyty yhteensä yli 400 000 kappaletta. Jenni Vartiaisen kuunnelluimpia kappaleita ovat muun muassa superhitit Missä muruseni on, Ihmisten edessä, Minä sinua vaan, Väärään suuntaan ja Turvasana.

Syksyllä 2022 Jenni oli mukana pop-spektaakkeliksi kehutulla Mestarit-kiertueella yhdessä Kaija KoonEllinooran ja Vesalan kanssa.

Jenni Vartiainen – KESÄ 2024


28.6. Seinäjoki, Provinssi
29.6. Himos, Iskelmä Festivaali
3.7. Kuopio, Kuopio Wine Festival
6.7. Turku, Ruisrock
12.7. Jyväskylä, Suomipop Festivaali
18.7. Tampere, Tammerfest
20.7. Vantaa, Tikkurila Festivaali
27.7. Oulu, Qstock
2.8. Joensuu, Osuuskaupparock
10.8. Rovaniemi, Simerock

UUSIA NIMITYKSIÄ WARNER MUSIC FINLANDILLA! – Warner Music Finland

03.12.2023Koiramäen eläimet näyttelevät Ylen Joulukalenterissa
03.12.2023Radio Suomi uudistuu
02.12.2023Aarikka Oy täyttää 70 vuotta - juhlavuoden 2024 aloittaa upea muotinäytös
02.12.2023Yle Radio 1:n illat ja viikonloput uudistuvat - suosittu Muistojen bulevardi myös sunnuntaisin
01.12.2023Viisi vuotta täyttävä Oodi on kaupunkilaisten rakastama ja kansainvälisesti ihailtu tasa-arvon symboli - 10 miljoonaa kävijää tulee täyteen pian
01.12.2023Ville Hytönen jatkaa Suomen Kirjailijaliiton puheenjohtajana
30.11.2023Kirjallisuuden Finlandia-palkinnot jaettiin tänä vuonna jo 40. kerran
29.11.2023Kuka tappoi bambin? - TEATTERIARVOSTELU
28.11.2023Jorma Tommila ja Karoliina Blackburn ovat vuoden näyttelijät
28.11.2023Marja-Leena Tiainen Kirjailijaliiton kunniajäseneksi

Siirry arkistoon »