Tätä kaikkea on Radio Suomen kesä

29.05.2026

Yle Radio Suomen ohjelmisto uudistuu kevään ja syksyn 2025 aikana – Yle  Radio Suomi – yle.fi

Yle Radio Suomi on monelle suomalaiselle olennainen osa kesän äänimaisemaa. Myös tänä kesänä Radio Suomi tarjoaa monipuolisen kattauksen laadukasta ohjelmaa – rakastettuja perinteitä, kiinnostavia uusia avauksia ja kesän sykähdyttävimpiä tapahtumia ympäri Suomen.

Tuttujen ja rakastettujen Radio Suomen juontajien rinnalla kesän ääninä kuullaan muun muassa Katja Ståhlia sekä Juusoa ja Peltsiä.

Kesän aikana Radio Suomi välittää myös lukuisien tapahtumien huippuhetkiä – aina Radio Suomen kesäkonsertista Jukolan viestiiin ja Juhannustansseista Seinäjoen Tangomarkkinoiden tunnelmaan. Yleisön toiveisiin vastataan, kun suosittu Paikka auringossa -ohjelma pitenee kesän ajaksi kaksituntiseksi.

Radio Suomen kesäohjelmisto:

Juuso Myllyrinne ja Mikko

Kuva © Jyrki Valkama/YLE Kuvapalvelu

Radio Suomen aamu -  Juuso ja Peltsi

6.-10.7. klo 6

Juuso ja Peltsi palaavat aamuradioon! Legendaarista aamukaksikkoa kuullaan Yle 100 -juhlavuoden kunniaksi Yle Radio Suomen kesäaamuissa 6.7. alkaen viikon ajan arkisin kello 6.00–8.00. Show’n ikimuistoiset vakioelementit, kuten top 4 -lista, puolityhmät kysymykset ja mediakatsaus, ovat paikoillaan. Tervetuloa heräilemään heinäkuun aamuihin!

Radioviikon jälkeen Peltsin ja Juuson faneja hemmotellaan viikoittaisella videopodcastilla Yle Areenassa. Zuppi zahvia -sarjassa ystävykset päivittävät kuulumisia vuosiksi laiskaksi jääneen yhteydenpidon jälkeen – etäyhteyden välityksellä kahvikupillisen ääressä.

Linda Ihmemaassa -audiodraama

6.7.-24.7. arkisin klo 17.30, uusinta 21.30  

Linda Ihmemaassa -audiodraama sukeltaa viulisti Linda Lampeniuksen uskomattomaan elämäntarinaan. 15-osainen sarja vie kuulijan ihmelapsen ensimmäisistä askelista läpi 1990- ja 2000-lukujen median ja yhteiskunnan murrokseen aina nykypäivään saakka. Radio Suomen musiikki-ilta juhlistaa Linda Lampeniusta Suurella Linda-illalla ma 6.7. klo 18.02–20.

Kuva © Ilmari Fabritius / Yle

Elämäni kesä

Lauantaisin klo 14-15  20.6. 

Katja Ståhlin toimittama rakastettu Elämäni kesä -ohjelmasarja palaa Radio Suomeen kahdeksan uuden jakson verran. Tällä kaudella elämänsä kesää muistelevat mm Arja Saijonmaa, Maria Guzenina, Jaakko Saariluoma ja Kristo Salminen. Ohjelma kuullaan Radio Suomessa 20.6 alkaen lauantaisin klo 14-15 ja uusintana sunnuntaisin klo 20-21.

Klassikkokäräjät

Lauantaisin klo 13.02-14.00

Klassikko kunnes toisin todistetaan! Klassikkokäräjät istuu Radio Suomessa kesälauantaisin pohtimaan laulujen klassikkostatusta. Kolmejäseninen lautamiesraati pisteyttää kuusi laulua joka istunnossa. Ohjelman juontaa Olli Aimola.

Kuva © Yle

Viimeinen ateria

Sunnuntaisin klo. 15.15

Kuolema koskettaa meitä kaikkia – miksi siitä siis vaietaan? Toimittaja Paavo Häikiö kutsuu vieraansa poikkeukselliseen ruokapöytään. Menulla ei ole vain herkullisia makuja, vaan myös elämän suurimmat kysymykset: Missä olet onnistunut? Mitä vielä haluaisit tehdä? Mitä muistokirjoituksessasi lukisi?

Viimeisen aterian suunnittelu avaa oven syvällisiin keskusteluihin – rohkeasti, lämpimästi ja yllättävän iloisesti.  Ohjelmassa ovat vieraina mm. sarjakuvataiteilija Ville Ranta, vaatesuunnittelija Paola Suhonen ja taikuri Iiro Seppänen. 

Kuvassa Paikka auringossa -ohjelman juontaja Jyrki Hakanen.

Kuva © Yle

Paikka auringossa

Arkisin 22.6.–14.8. klo 12.07–14

Paikka auringossa tarjoaa kesällä tuplasti enemmän parasta iskelmää! Yleisön rakastama ohjelma täyttää tänä vuonna 10 vuotta, ja juhlan kunniaksi tuttu ohjelma pitenee kesän ajaksi kaksituntiseksi kotimaisen iskelmän keitaaksi. Juontajana Jyrki Hakanen. 

Kuva © Yle

Kysymys vai vastaus

Keskiviikkoisin klo 16.09 - 17.30


Miksi kesäyö tuoksuu eri tavalla kuin talviyö? Mistä tietää milloin mansikka on kypsä? Miksi aika kuluu mökillä eri tavalla? Kysymys vai vastaus -ohjelma on sinun tilaisuutesi kysyä mitä tahansa – oli kysymys sitten outo, viihdyttävä tai kumpuaa arjesta.

Yhdessä kuuntelijoiden kanssa sukelletaan kesän pieniin ihmeellisyyksiin ja elämän suuriin mysteereihin. Hyvä kysymys ei ole mielipideasia, eikä siihen löydy vastausta suoraan googlettamalla. Parhaimmillaan se on jotain, joka askarruttaa sinua aidosti. Voit osallistua soittamalla suoraan lähetykseen – kysyäksesi tai vastataksesi.

Kuva © Yle


Radio Suomen Musiikki-ilta esittää

Maanantaisin klo 19.02–21 

Radio Suomen Musiikki-ilta esittää -sarjassa tehdään syväsukelluksia populaarimusiikin eri ilmiöihin. Tänä kesänä paneudutaan muun muassa skeittipunkkiin, käännöskappaleiden alkuperäisversioihin, lastenmusiikkiin sekä musiikkivuoteen 1986.

Lisäksi kahden tunnin erikoislähetyksissä kootaan soittolistoja niin autostradoille kuin mökkilaitureillekin. Omat nimikko-ohjelmansa saavat myös kesän audiodraaman päähenkilö Linda Lampenius sekä esiintymislavoille jäähyväiset jättävä Eppu Normaali. Toimittajina ovat Jyrki Hakanen ja Olli Aimola. 

Kuva © Yle

Radio Suomen Urheiluilta

Torstaisin klo 18.02–21

Radio Suomen Urheiluilta elää mukana kesän kiinnostavissa tapahtumissa. Kesän Urheiluilloissa ollaan mukana mm. Jyväskylän MM-rallien sekä jalkapallon MM-futiksen tunnelmissa unohtamatta mielenkiintoisia persoonia ja ajankohtaisia aiheita.

Kuva © Yle

Metsä-Suomi: Retkeilykesä

Keskiviikkoisin klo 20.03–21.00

Metsä-Suomessa vietetään tänä kesänä retkeilykesää. Toimittaja Joppe Ranta kutsuu keskiviikko-iltaisin studioon innokkaita retkeilijöitä ja retkeilyn ammattilaisia, jotka jakavat tietojaan ja vinkkejään mm. retkikokkauksen, rinkkalauttailun, pyöräretkeilyn, retkeilykirjallisuuden ja erätaitojen parista.

Mistä löytyvät parhaat retkeilykohteet? Miten aloittaa uusi ulkoiluharrastus? Mikä on hyvää retkietikettiä? Joka jaksossa kurkistetaan myös vieraiden täyttämään Retkeily-ystäväni -kirjaan.  

Radio Suomen Kesälauantai

27.6 - 15.8 lauantaisin klo 9–12

Radio Suomen Kesälauantai on koko Suomen kohtaamispaikka ja hyväntuulinen startti viikonloppuun lauantaiaamuisin klo 9–12. Kolmen tunnin suorassa lähetyksessä vaihdetaan vapaalle, tavataan kiinnostavia ihmisiä ja fiilistellään kesäisiä tunnelmia ympäri Suomea. Mukana on myös Yle 100 -bussi. Ohjelmaa luotsaavat Radio Suomen tutut juontajat yhdessä Radiopajan reporttereiden kanssa.


Kesätapahtumat Radio Suomessa:

Yle Radio Suomen Kesäkonsertti järjestetään 29.5.2026 Tikkurilan urheilupuistossa Vantaalla.


Radio-Suomen Kesäkonsertti

Perjantai 29.5. klo 18.30 - 22.15

Radio Suomen Kesäkonsertin esiintyjinä Vantaan Tikkurilan urheilupuistossa nähdään perjantaina 29.5. Arttu Wiskari, Ilta sekä Olavi Uusivirta. Klo 18.30 alkavan konsertin voi kokea suorana myös Ylen kanavilla Yle TV1:ssä, Yle Radio Suomessa sekä Yle Areenassa.

Konsertin juontavat Radio Suomen Aamusta tutut Sanna Pirkkalainen ja Matti Ylönen.

Jukolan viesti Kotkassa

13.–14.6.

Perinteikäs Jukolan viesti kokoaa suunnistajat kotimaisista harrastajista kansainvälisiin huippuihin Kotkaan viikkoa ennen juhannusta. Päivällä suunnistetaan naisten Venlojen viesti, ja tapahtuma huipentuu Jukolan yöhön, joka on urheiluradiota legendaarisimmillaan. Pääsevätkö suomalaisjoukkueet murtautumaan pitkästä aikaa viestien kärkeen?

Kuva © Jukka Lintinen / Yle

Radio Suomen Juhannustanssit

Juhannusaattona 19.6. klo 21.02 – 01.00

Radio Suomessa laitetaan juhannusaattoiltana jalalla koreasti, kun tuomme juhannustanssit suorana lähetyksenä jokaiseen mökkiin ja laiturinnokkaan. Syvälahden lavalla juhannustunnelman takaavat  Kake Randelin ja Popeda. Ilta jatkuu perinteisillä lavatansseilla  pitkälle juhannusyöhön.

Seinäjoen Tangomarkkinat

8.–12.7.

Uudet Tangokuninkaalliset valitaan Seinäjoen Tangomarkkinoilla heinäkuussa. Radio Suomi on mukana paikan päällä, ja finaali on tarjolla suorana lähetyksenä Radio Suomessa. Perjantaina kuullaan Radio Suomen suuri viihdekonsertti, jossa Suomen eturivin artistit tulkitsevat unohtumattomia iskelmiä vuosien varrelta. Konsertin juontavat Radio Suomesta tutut Jenna Bågeberg ja Hanna Kataja-Rahko.

Tiedosto:Yle Radio Suomi logo.png – Wikipedia

06.06.2026Viittomakielisen kulttuurin tulevaisuus on turvattava
06.06.2026Valssin kuningas André Rieu palaa Suomeen vuonna 2027
06.06.2026Vesala ja Olavi Uusivirta yhdistivät voimansa Kipee -kappaleella
05.06.2026Suomen tietokirjailijat ry jakoi apurahoina yli 600 000 euroa
05.06.2026Pete Parkkonen avaa kesäkiertueensa Pihtiputaalla 11. kesäkuuta
05.06.2026Mikael Gabrielin uusi single saattelee rakkauden kesään
05.06.2026Alvarin uusi single yhdistää kesäisen energian ja herkän kaipuun
05.06.2026Vuoden kirjastoksi valittiin Limingan kirjasto
05.06.2026Laaja nykytaiteen biennaali Taidevaltakunta´26 avautuu Tampereella
05.06.2026Toukokuun myydyimmät kirjat tarjoilevat lukuinspiraatiota kesälomalle
04.06.2026Jonain päivänä - ELOKUVA-ARVOSTELU
03.06.2026Oskar Lehtiseltä kappale tanssimusiikkiystävien soittolistoille
03.06.2026Annikin Runofestivaali Tampereella yli satavuotiaan Annikin puutalokorttelin ainutlaatuisessa tapahtumamiljöössä
03.06.2026Kastehelmin uusi single Helmikoru on kappale oman elämän ohjien takaisin ottamisesta
03.06.2026Frans Harjun uudella singlellä kuuluu henkilökohtainen tarina ja uudistunut soundi
03.06.2026Haloo Helsinki! julkaisi remix-version Huuda!-kappaleesta - mukana JVG
03.06.2026Arne Dahlin kiitetty NOVA-sarja jatkuu
02.06.2026The Resurrection of the Christ -elokuvan ensimmäinen kuva Jaakko Ohtosesta Jeesuksen roolissa on julkaistu
02.06.2026Michael ja Paholainen pukeutuu Pradaan 2 olivat toukokuun katsotuimmat elokuvat
02.06.2026Helsingin Kaupunginteatterissa yli 270 000 katsojaa näytäntövuonna 2025-2026
02.06.2026Myös ulkoilmanäytöksissä tulee noudattaa elokuvien ikärajoja
02.06.2026Noora Mustajoen ja Bosse Hellstenin rikosromaaninTuristi käännösoikeudet myyty Viroon ja Latviaan
01.06.2026Suomalainen elokuvamusiikki Vol. 11 & Vol. 12 - Fennada-Filmin elokuvamusiikkia 1945-61
01.06.2026Noora Louhimo voitti Tähdet, tähdet -kilpailun
01.06.2026Kitaristi Esa Pulliainen on kuollut
01.06.2026Backrooms oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
31.05.2026Satakunnan Museon jazznäyttely esittelee suomalaisen jazzin historiaa erityisesti porilaisesta kulmasta
31.05.2026Pamela Tolan uusi elokuva on lämminhenkinen draama ystävyydestä ja rakkaudesta - kuvaukset alkaneet Pärnussa
31.05.2026S.I.G-yhtyeen uusi kesäsingle kertoo tärkeän totuuden
30.05.2026Mirella ja Lauri Haav julkaisivat hittitrilogiansa päätösosan
29.05.2026Ennätyslipunmyyntiin yltänyt Kesärauha näyttää, miltä uuden sukupolven suomalaisfestivaali tuntuu
29.05.2026Tätä kaikkea on Radio Suomen kesä
29.05.2026Onnistunut näytäntövuosi Vaasan kaupunginteatterissa
29.05.2026Ennätyksiä rikkonut suursarja Konflikti saa MTV:llä jatkoa
28.05.2026Näyttely Fennada-Filmin elokuvista ja toiminnasta Kuvin aulagalleriassa
28.05.2026Urchin - Vapaus on mielentila - ELOKUVA-ARVOSTELU
28.05.2026Uusi kirjallisuustapahtuma elokuussa Akaassa - Hunajaiset tarinat ihastuttaa
28.05.2026PMMPn musiikkia kuullaan Tervasaaressa kesäkuun alussa
28.05.2026Yle Kesäfestivaalin huippukonserteissa mukana mm. Emma & Matilda, Lauri Haav, Erika Vikman ja Arttu Wiskari
27.05.2026SkyShowtimen Trio-ruotsalaissarjan ensimmäinen jakso nähdään Nelosella 1. kesäkuuta
27.05.2026Vuoden esityksen Thalia-palkinnon finalistit 2026 ovat nyt selvillä
26.05.2026Mascu-Fuck - TEATTERIARVOSTELU
26.05.2026Teatteri Imatran esitykset keräsivät keväällä lähes 7000 katsojaa - katsojatavoite ylittyi melkein 800 katsojalla
26.05.2026Emma Teatterin kesäkomediassa nerokkaasta ideasta seuraa Loistojuttu
26.05.2026Kulttuurikeskusten kesä tuo runsaasti maksutonta ohjelmaa kaupunginosiin
26.05.2026Harjun vanhasta ruumishuoneesta uudenlainen kulttuurikeidas kesäksi
26.05.2026Aknestik 40-vuotiskiertueelle syyskuussa
26.05.2026Elokuvayhtiö Aamun yhteistuottamalle Vuono-elokuvalle Cannesin elokuvajuhlien pääpalkinto
25.05.2026Star Wars: The Mandalorian and Grogu oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
24.05.2026Käärijä esiintyi EURODISKO-konsertillaan Helsingin Veikkaus Arenalla
24.05.2026Lahden kaupunginteatterin näytäntövuosi 2025-2026 nosti katsojamäärää ja saavutti kansallista huomiota
24.05.2026Seinäjoen Tangomarkkinoiden sävellys- ja sanoituskilpailun finalistiviisikko valittu
23.05.2026Seinäjoen Tangomarkkinoiden Laulukilpailun finalistit valittu
23.05.2026Kuhmon Kamarimusiikki soi Helsingissä
23.05.2026Rovaniemen Teatterin myyntituotot kasvussa - tulos silti alijäämäinen
23.05.2026Särestöniemen erämaa-ateljee valittiin Vuoden museoksi
22.05.2026Teknologinen murros mullisti mediatalon - Yle on ollut jatkuvassa muutoksessa viimeiset 30 vuotta
21.05.2026Kielletty Ruusu julkaisi yhdessä Costeen kanssa kirjoittamansa "Siks Oon Sun" -singlen
21.05.2026Johanna Ehrnrooth -palkinto kuvataiteilija Olli Valkolalle
19.05.2026Tampereen taideratikan uudessa teoksessa seikkailevat ankat
19.05.2026Lahden Kesänäyttämö esittää koko perheen musikaalin Kolme pientä porsasta
19.05.2026Live Nationin Concert Week palaa jälleen Suomeen
19.05.2026Tekijöiden tunnustus -palkinto Helsingin kaupunginkirjastolle
19.05.2026Eveliina Talvitien Helga-romaanista kantaesitys Porin Teatteriin
18.05.2026Ben In Trouble julkaisi uuden version kappaleesta "Loves Like Tom Of Finland"
18.05.2026Pete Parkkonen ja Linda Lampenius Suomi-artistien miljoonakerhoon
18.05.2026Helsingin kaupunginorkesteri ja Ondine levytysyhteistyöhön
18.05.2026Janelle Brownin romaani Minne paratiisi päättyy on vangitseva kertomus rohkeudesta astua tuntemattomaan
18.05.2026Sadantuhannen katsojan rajan rikkonut Michael-elokuva oli viime viikonlopun katsotuin elokuva
17.05.2026Olli Helenius osuu suomalaisuuden ytimeen osuvalla "Kolme yötä juhannukseen" -singlellään
17.05.2026Euroviisujen finaali tavoitti lauantaina yli 2,6 miljoonaa katsojaa Yle TV1:ssä
17.05.2026Bulgaria voitti Euroviisut - Suomen Linda Lampenius ja Pete Parkkonen sijoittuivat sijalle 6
16.05.2026Tanssiorkesteri Kanavalta uusi single "Hyvä hetki"
16.05.2026Maija Vilkkumaalta uusi single "Oo mun kaa" - Karaoke-queen -albumi julkaistaan 2. lokakuuta
16.05.2026Juhlavuotta viettävältä Happoradiolta uusi single
16.05.2026UMK jälleen Tampereella vuonna 2027 - Tampere esillä Wienin euroviisuissa tällä viikolla
16.05.2026Eppu Normaalin jäähyväiskonsertteihin vapautuu pieni erä lippuja myyntiin
16.05.2026Jussi Vatanen ja Seidi Haarla Ville Jankerin uutuuselokuvan Röyhkeys päärooleissa
16.05.2026Erika Vikman uransa suurimmalle Euroopan kiertueelle keväällä 2027
16.05.2026Tomi Markkolalta albumi 30 v. juhlavuoden kunniaksi
15.05.2026Euroviisujen finaalin esiintymisjärjestys selvillä - Suomi esiintyy 17:ntenä
14.05.2026Kirjailijoiden aseman parantamisen näkökulmasta tehty tuore kirja-alan selvitys on Kirjailijaliiton mukaan pettymys ja sisältää virheitä
14.05.2026In the Grey - Miljardikeikka - ELOKUVA-ARVOSTELU
14.05.2026Seinäjoen Tangomarkkinoiden laulukilpailun semifinalistit valittu
13.05.2026Valtakunnallinen Lumilapio-palkinto Ylen Minna Knus-Galánille, Ville Juutilaiselle ja Jyri Hänniselle
13.05.2026Emilia Ekholmin esikoisteos on kiihkeä kurkistus suomalaiseen parinvaihtomaailmaan
13.05.2026Hannu Sirkkilän tietoteos perehtyy saksalaisen schlagerin juuriin - mukana M.A. Nummisen kirjoittama esipuhe
13.05.2026Suomen Linda Lampenius ja Pete Parkkonen pääsivät Euroviisujen finaaliin
11.05.2026Jaana Pelkonen antaa Suomen pisteet Euroviisufinaalissa
11.05.2026Museoväki saapuu joukolla Hämeenlinnaan keskustelemaan kulttuuriperinnöstä voimavarana
10.05.2026Herrasmiehet lavalla tuo viisi iskelmälegendaa samalle lavalle - Danny, Eino Grön, Pasi Kaunisto, Erkki Liikanen ja Kari Vepsä yhteiskiertueelle syksyllä
10.05.2026Eini julkaisi uuden singlen "Oi mikä voima" - 50 vuotta huimaa uraa täyteen ensi vuonna
10.05.2026Lottien perustama Lottamuseo täyttää 30 vuotta
10.05.2026Eeva Joenpellon kirja Elämän rouva, rouva Glad luetaan maratonina toukokuussa
10.05.2026Gettomasa julkaisi uuden singlen "Onko jossain"
10.05.2026Nicholas Collon jatkaa RSO:n ylikapellimestarina 2030 asti
10.05.2026Euroopan kulttuuripääkaupungin tarjonta houkuttaa matkailijoita ja hurmaa asukkaat
09.05.2026Susanna Hast ehdolla EU:n kirjallisuuspalkinnon saajaksi
09.05.2026Tampereen Työväen Teatterin taiteellinen johtaja Miko Jaakkola palaa Kotkan kaupunginteatteriin
09.05.2026Vuoden 2025 aikakausmediat ovat Kotivinkki, Advokaatti ja Etiketti

Näytä lisää »