Helsingin Kirjamessujen keskiössä kieli - Ville Blåfieldin viimeinen vuosi ohjelmajohtajana22.10.2026
Tällä viikolla järjestetään Helsingin Kirjamessut torstaista sunnuntaihin 22.–25. lokakuuta Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuman teemana on Kieli, språk, language. Teema tuo entistä vahvemmin esille monikielisyyden, käännökset ja kääntäjien työn. - ”Pohdimme Helsingin Kirjamessuilla kielen kehitystä ja merkitystä, näytämme, mihin se kirjailijan käsissä taipuu. Kieli on yhtä aikaa konventioita ja kapinaa, häikäisevä himmeli, jota yhdessä ylläpidämme ja uusitamme”, toteaa ohjelmajohtaja Ville Blåfield.
Kirjamessuilla esiintyy laaja joukko tänä vuonna kirjan julkaisseita kotimaisia kirjailijoita ja lähes 50 kansainvälistä kirjailijavierasta. Kansainvälisten tähtien joukossa ovat muun muassa Édouard Louis ja Olivier Norek Ranskasta, Patrick Radden Keefe Yhdysvalloista ja Bea Uusma Ruotisista. Messuille osallistuu 350 kustantajaa, kirjakauppaa, antikvariaattia ja muuta alan toimijaa. Tapahtumassa on Levymessut ja omat alueet kädentaidolle ja harrasteille, keräilylle ja taiteelle. Uudessa hallissa on myös Arabia-lava ja osastoja. Messuilla käydään keskusteluja kielestä, ja monilla kielillä - suomen, ruotsin ja englannin lisäksi viroksi ja ensi kertaa somalin kielelellä. Teemakokonaisuuksia löytyy muun muassa vallasta ja vastuusta, queer-kokemuksista, sodasta, rauhasta ja suurvalloista sekä ihmisen suhteesta toislajisiin. Tänäkin vuonna Helsingin Kirjamessuilla pääsee myös näkemään ainutlaatuisia kohtaamisia, kun lavoille nousevat yhdessä mm. Pajtim Statovci ja Pirkko Saisio, Satu Rämö ja Viveca Sten, sekä Matti Rönkä ja Kari Hotakainen. Hyvän mielen kirjojen sunnuntai saa myös jatkoa, kuten myös lauantain sarjakuvaputki, runosunnuntai, dekkarilauantai, tiedetori sekä KirjaKallion, kirjasomen ja kirjailijaliittojen ohjelmat.
Ville Blåfield. Kuva © Emmi Kähkönen
- ”Helsingin Kirjamessut on kehittynyt myös yhteiskunnallisen keskustelun foorumina, yhtenä esikuvanaan maailman suurimmat kirjamessut Frankfurtissa. Tänä vuonna saamme Helsinkiin vieraaksi Frankfurtin kirjamessuja 21 vuotta johtaneen Juergen Boosin, joka nähdään Helsingissä myös paneelikeskustelussa perjantaina. Kuulemme kirjamessuilla myös mm. presidentti Sauli Niinistöä ja entistä pääministeriä Sanna Marinia”, kertoo ohjelmajohtaja Blåfield. - ”Teemakeskusteluja kielestä on päivittäin. Kielet, kääntäminen ja maailmankirjallisuus ovat avaimia kansainväliseen dialogiin ja ymmärrykseen, jota tässä maailmanajassa tarvitaan. Saamme kirjamessujen ohjelmaan myös kaksi keskustelua kirjallisuuden Nobel-palkinnon voittaneen Anne Carsonin tuotannosta.” Helsingin Kirjamessujen ohjelma elää ja ajantasaisen ohjelman löytää täältä. Verkkosivuilta löytyy myös tekoälypohjainen hakukone, jonka kautta voi tutustua ohjelmaan ja tehdä itselleen oman ohjelman messuille. Helsingin Kirjamessut edistää lukuharrastusta, kirjallisuuden arvostusta ja kirjojen myyntiä Suomessa. Tapahtuma on valtakunnallisesti merkittävä kulttuurifoorumi; ajankohtainen edelläkävijä, haastava keskustelija, tarinankertoja ja sydämen sivistäjä. Kirjamessujen tärkeimmät arvot ovat sananvapaus, yhdenvertaisuus ja ihmisarvon kunnioittaminen. Helsingin Messukeskus järjestää Helsingin Kirjamessut yhteistyössä Suomen Kustannusyhdistyksen ja Kirjakauppaliiton kanssa. Helsingin Kirjamessujen yhteydessä on Antikvaariset Kirjamessut, jotka järjestetään yhteistyössä Suomen Antikvariaattiyhdistyksen kanssa. Helsingin Kirjamessuilla on myös Levymessut. Samaan aikaan järjestetään Viini & Ruoka -tapahtuma.
|





