Kummeli valtakunnalliselle kiertueelle keväällä 2027
18.09.2026
Suomalaisen sketsiviihteen legenda Kummeli lähtee keväällä 2027 valtakunnalliselle Ilta Kummelin kanssa -kiertueelle. Lavalle nousevat Kummelin tutut tekijät Timo Kahilainen, Heikki Hela, Olli Keskinen ja tuottaja Matti Grönberg.
Illan aikana nähdään valikoituja otteita Kummelin rakastetuimmista sketseistä, kuullaan tarinoita ohjelman kulisseista sekä muistellaan hetkiä, jotka ovat jääneet osaksi suomalaista viihdehistoriaa. Mukana on myös uutta materiaalia, yllätyksiä sekä ripaus naurujoogaa.

Kuva © Harri Hinkka
Idea illoista syntyi jo muutama vuosi sitten Tampereen museokeskus Vapriikin esiintymisehdotuksesta.
- ”Vastasimme Vapriikin ehdotukseen, mitä meidän pitäisi lavalla tehdä? Sieltä sanottiin, että katsotaan yleisön kanssa valikoituja Kummeli-sketsejä ja muistellaan niiden taustoja ja syntyjä. Heikki Silvennoisen mielestä idea oli hauska, sillä niinhän Kummeleita aina on katsottu, yhdessä. Sitten tuli suru-uutinen Heikin poismenosta, esitys unohtui, mutta keväällä 2025 Vapriikista uusivat kysymyksen ja esitys toteutui. Siitä tulikin unohtumaton ilta yhteisiä muistoja ja naurujoogaa, meille ja yleisölle", Timo Kahilainen muistelee.
Tuleva kiertue on ensimmäinen laajempi Kummeli-kiertue Heikki Silvennoisen poismenon jälkeen, mikä tuo iltoihin myös erityistä tunnetta ja yhteisiä muistoja vuosikymmenten varrelta.
- ”Ilta Kummelin kanssa on nostalgian puolelle lipsahtava naurettava, naurattava ja vähän liikuttavakin ilta Kummeli-pelleilyn parissa. On mukavaa kertailla menneitä tällä meidän vanhalla porukalla Ollin, Timon ja Matin kanssa. Vain Heikki Silvennoinen puuttuu. Mutta jotenkin näitä iltoja tehdessä on tullut sellainen fiilis, että kyllä se Hessu siellä mukana taitaa olla – ainakin hienon yleisön sydämissä ja ihan meidän Kummeli-ukkojenkin”, Heikki Hela sanoo.
Kummeli nousi 1990-luvulla suomalaisen televisioviihteen ilmiöksi, jonka hahmot, sketsit ja repliikit ovat jääneet osaksi suomalaista populaarikulttuuria. Monet ohjelman hokemista ja hahmoista elävät edelleen arkipuheessa, sosiaalisessa mediassa ja uusien sukupolvien parissa. Kiertue tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden kurkistaa Kummelin maailmaan sen tekijöiden johdolla.
Kiertueen lipunmyynti alkaa Ticketmasterissa, Lippu.fi:ssä ja Musiikkitalo Fuugan lipunmyyntisivuilla perjantaina 18.9. klo 9.00.
Ilta Kummelin kanssa 2027 -kiertue:
27.04. Kulttuuritalo Virta, Imatra 28.04. Kuusankoski-talo, Kuusankoski - Kouvola 04.05. Sibeliustalo, Lahti 05.05. Pavilijonki, Jyväskylä 11.05. Promenadikeskus, Pori 12.05. Musiikkitalo Fuuga, Turku 13.05. Järvenpää-talo, Järvenpää 21.05. Madetojan sali, Oulu 22.05. Tapiolasali, Espoo
Liput: alkaen 42 € / kpl
Lipunmyynti: Perjantaista 18.9. klo 9.00 alkaen Ticketmaster ja Lippu.fi.
Musiikkitalo Fuugan lipunmyynti www.musiikkitalofuuga.fi/tapahtumat/


|