Viidakon villit naiset - TEATTERIARVOSTELU19.09.2026
Kristian Smedsin Viidakon villit naiset sai kantaesityksensä Suurella näyttämöllä 16. syyskuuta. Kuusi suomalaista naista on valittu uuden tosi-tv-tuotannon tähdiksi. Viidakon villien naisten nahkoihin sukeltaa upea näyttelijäkuusikko: Milla Kaitalahti, Katariina Kaitue, Kate Lusenberg, Eeva Mäkinen, Pirjo Määttä ja Marja Salo.
Kuva © Saara Autere / Kansallisteatteri Tällä kertaa se, mikä tapahtuu viidakossa, ei jää viidakkoon. Kaikki halukkaat pääsevät kurkistamaan studioyleisön ominaisuudessa osallistujien elämään jännittävien kuvausten ja kilpailutehtävien lomassa. Miten sujuu ensimmäinen yö viidakossa pimeyden laskeutuessa? Kuka puhkeaa kukkaansa kuvauksissa? Loppuuko siideri kesken bileissä? Onko joukossa petollisia? Ja kuka lopulta selviää voittajana maaliin? Menoa ei haittaa edes se, että huonojen taloudellisten näkymien vuoksi matka Malesiaan on peruttu. Viidakko on rakennettu Keravalle tyhjään teollisuushalliin. Planet Fun Funin jäämistöä ja muuta filmialan rompetta on raavittu kasaan huutokaupoista ja konkurssipesistä. Lapista on hommattu Speden kesämökin kuuluisa palju uima-altaaksi.
Kuva © Saara Autere / Kansallisteatteri Tuotannon taustalla – ja tietysti myös yleisön ja kameran edessä – häärivät tuottajamoguli (Hannu-Pekka Björkman) sekä hänen erehdyttävästi Jack Sparrow’ta muistuttava assistenttinsa (Petri Manninen). Miesten aikomuksena on kääriä taskuihinsa suuret massit tällä uudella menestysformaatilla. Viidakon villit naiset jatkaa Kristian Smedsin uuden kansankomedian esiintuomista Suurella näyttämöllä. Pähkähullun anarkistinen ja surrealistisen naivismin leimaama esitys kertoo tällä kertaa kummallisen pohjoisen kansan edesottamuksista viihdeteollisuuden viidakossa. (Teksti © Kansallisteatteri)
Kuva © Saara Autere / Kansallisteatteri Plussat:+ hyvät näyttelijäsuoritukset (erityisesti Katariina Kaitue, Pirjo Määttä ja Marja Salo tekevät erinomaiset roolityöt) + lavastus, puvustus, äänimaailma, valo- ja videosuunnittelu Miinukset:- tosi-tv -formaatti Kansallisteatterin Suurella näyttämöllä on toimimaton ja ajatuksenakin naiivin omituinen ratkaisu (tuntuu väkinäiseltä eikä herätä toivottua tunnelmaa) - ensimmäisen näytöksen turhauttava interaktiivinen hassuttelu vaihtuu toisessa näytöksessä raskaaksi ja pitkävetiseksi naiskilpailijoiden traumojen purkamiseksi. Esityksen päättävä Aikuinen nainen -yhteislaulu ei sekään valitettavasti toimi.
Marko Kilpilampi / Kulttuuritähdet Viidakon villit naiset Kansallisteatterin Suurella näyttämöllä 19. joulukuuta 2026 saakka. Kesto 2 tuntia ja 45 minuuttia väliaikoineen. Liput 21 - 58 € täältä
|







