Happoradion juhlavuosi huipentuu uuteen albumiin ja kattavaan kiertueeseen21.09.2026
Neljännesvuosisadan ajan suomirockin soihtua kantanut Happoradio on julkaisi uuden studioalbumin Me tarvitsemme toisiamme. Levyltä on ennakkoon saatu kuulla singlet Ojaan ja allikkoon, Ainoa järki ja Tämä tässä nyt. Albumin fokuskappale on Ketä hittoo mä rakastinkaan.
Kuva © Tero Ahonen - ”Yhdeksäs studioalbumimme on mutkainen matka vaikeiden erojen, tulenpalavien rakastumisten ja repivien ruuhkavuosien läpi oivallukseen, että me todellakin tarvitsemme toisiamme. Yksin täällä ei pärjää kukaan”, kommentoi yhtyeen solisti Aki Tykki. - ”En levyä tehdessä edes tajunnut kuinka henkilökohtainen siitä lopulta tulisi. Vasta nyt valmista levyä kuunnellessa tajuan sen päiväkirjamaisuuden, ja sen kuinka omat ja yhtyetovereideni viime vuosina läpikäyneet mullistukset kuuluvat lauluista läpi”, Tykki jatkaa. Albumin tuottanut Emma-palkittu Jonas Olsson.
Kuva © Tero Ahonen Happoradio keikkailee loppuvuoden kattavasti ympäri Suomen. Me tarvitsemme toisiamme -kiertue lähtee liikkeelle 2.10. Mikkelistä ja päättyy 12.12. Lappeenrantaan. Happoradio: Me tarvitsemme toisiamme -levynjulkaisukiertue 2026:2.10. Mikkeli, Kulttuuritalo Tempo
|





