Sivuraide - TEATTERIARVOSTELU30.09.2026
Juha Itkosen kirjoittama ja Laura Mattilan ohjaama Sivuraide sai Helsingin ensi-iltansa Pienellä näyttämöllä 24. syyskuuta. Elämänmakuinen esitys kertoo nuoruudenrakastetuista, jotka vuosien jälkeen yllättäen kohtaavat toisensa junassa. Sivuraide on Suomen eturivin kirjailijoihin kuuluvan Juha Itkosen alun perin audiodraamaksi kirjoittama teksti. Näyttämölle Itkosen kiitelty teos on päätynyt Lahden kaupunginteatterin, Turun Kaupunginteatterin ja Suomen Kansallisteatterin yhteistuotantona, ja se sai kantaesityksensä Lahden kaupunginteatterissa 12.2.2026. Lämpimän vastaanoton saaneen esityksen ohjaa Nämä juhlat jatkuvat vielä -esityksellä ihastuttanut Laura Mattila. Rooleissa loistavat Ulla Koivuranta, Jarkko Lahti ja Eeva Soivio.
Kuva © Otto-Ville Väätäinen Sivuraide kertoo tunnistettavan, hauskan ja hellänhaikean tarinan entisistä rakkauksista ja niistä elämistä, jotka eivät ihan toteutuneet, mutta meinasivat. Nuoruudenrakastavaiset, Elina ja Jönssi, kohtaavat vuosien jälkeen yllättäen junamatkalla. Parilla oli aikanaan tarkka näkymä yhteiseen tulevaisuuteen, mutta elämä kuljettikin eri suuntiin.
Kuva © Otto-Ville Väätäinen Elina on ehtinyt luoda menestyksekkään ja ihaillun uran, Jönssi rämpii tämänhetkisen elämänsä kipupisteissä. Kohtaaminen heittää molemmat pohtimaan, mitä tapahtui, mitä olisi voinut tapahtua ja mitä omalle itselle oikeastaan kuuluu. Jönssin äidillä, Elinan ex-anopilla, on hänelläkin asiasta sanansa sanottavana. Sivuraiteen tarina eksistä, nyksistä, haaveista ja pettymyksistä on monelle tuttu ja henkilöhahmot samastuttavia. (Teksti © Kansallisteatteri)
Kuva © Otto-Ville Väätäinen Plussat:+ hyvät näyttelijäsuoritukset (erityisesti Jarkko Lahti tekee huikean roolityön) +Tiina Hauta-ahon lavastus ja Mika Hiltusen suunnittelema äänimaailma + viihdyttävä ja samastuttava tarina entisistä rakastavaisista Miinukset:- ohjauksessa ja kohtausten rytmityksessä oli havaittavissa epätasaisuutta ensimmäisessä ja toisessa näytöksessä - Elinan ja Jönssin äidin Railin puvustus oli yliampuvaa - dialogi eikä teksti yltänyt Juha Itkosen parhaiden tekstien tasolle
Marko Kilpilampi / Kulttuuritähdet Sivuraide Kansallisteatterin pienellä näyttämöllä 30. lokakuuta 2026 saakka. Kesto 2 tuntia ja 15 minuuttia väliaikoineen. Liput 24 - 49 € täältä
|







